15 Ekim 2019 Salı

Unutulan Soykırım Tekrarlanır

Ejder AŞİT

12-07-2019 14:55

Unutulan Soykırım Tekrarlanır

Bosna Hersek’i bağımsızlığa kavuşturan Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, Bizim Batı’dan utanacak, başımızı öne eğecek bir yüzümüz yok. Çünkü biz kadın çoluk çocuk ve silahsız kimseleri öldürmedik. İbadet mekânlarına asla saldırmadık. Ama onlar dünyanın gözü önünde bunu yaptılar’ diyordu.

Şuan yıldönümü olan Srebrenitsa’da 24 yıl önce insanlık trajedisi yaşandı. 8 bini aşkın sivil BM’nin kontrolünde olan bir bölge’de Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerlerine teslim edilerek hunharca katledildi, kadınlar tecavüze uğradı.

Lahey adalet divanı ise soykırımı kabul etmesine rağmen Sırbistan’ı tutulmamasına karar verdi.

Kurt’un dağıtacağı adalet, yapacağı paylaşım ancak bu kadar olur. Tarihi katliam ve soykırımlarla dolu Avrupa, müslümanları canilerin önüne atarak günah çıkarıyor. Çirkin yüzlerini her defasında göstermekte, etki-tepki ve düşünceleri kişiler ve devletlere göre değiştiriyor.

Arap ülkelerinde krallıkları, Mısır’da despotik, militarist yönetimi, Suriye’de zalim Esed’i, Bangladeş’te kukla yönetimi ve mandacılığı destekliyor, geri kalan üçüncü devletlere de demokrasi telkinleri ve dayatmacılığı yapıyor.

Arakan’da zulüm devam ediyor. Mülteciler denizlerde boğuluyor. Filistin’de hak hukuk ırkçılık yandaşlık dairesinde sürüyor. Çeşitli devletlerde idamlar destekleniyor. Yaralar eşiliyor, yaraların sürekli kanaması için yoğun çaba sarf ediliyor.

Kan, sömürge, kölelik, çektirdiği acılar ve dökülen gözyaşı ile bina edilmiş saadet, refah, hak hukuk sistemi ancak bu kadar düşünüp adalet söylemi üretebiliyor.

Ne yazık ki, müslümanların çoğu bunları görmekle birlikte gelecekle ilgili plan programları olmadığından yerlerinde debelenip duruyor. Hatta bazı bölgelerde Avrupalı devletlerin siyasetine destek verenlerin sayısı da az değil.

Dün Çin’in Doğu Türkistan’da müslümanlara yaptığı vahşeti kınayan BM’nin mektubunun altında hiçbir müslüman ülke temsilcisinin imzasının bulunmaması hali anlatmaya yetiyor.

Mısır’daki Selefilerin ihvanın devrilmesinde ve askeri darbenin yapılmasında oynadıkları rol ve darbecilerin aile portresinde yer almaları, meşru cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkemede şehadete ulaşmasını gözardı ederek suçlamalarını sürdürmeleri, ölüme sevinmeleri içler acısı durumu özetler niteler vaziyete.

Balık hafızalı zihniyet, İslamsızlık, kuransızlık insanlığın büyük barış projesini onlara unutturmuştur. Kufelilerin hacc mevsiminde dökülen kanları unutup Abdullah b. Ömer’e gelip hac aylarında öldürülen sinek kanının fıkhi durumu sormaları gibi.

Srebrenitsa katliamı 24. yılına girerken yeniden arınma ve sorgulamalar yapmak içinBilge Kral’ın özelde Bosna halkına genelde tüm müslümanlara şu tavsiyesine kulak verelim:

“Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip etmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.”

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA