16 Temmuz 2019 Salı

Aklın Fiyatı Ne kadardır?

Dr.Hamdi KALYONCU

02-08-2017 13:06

Aklın Fiyatı Ne kadardır?

Insanoğlu, hayatını tehlikeye sokmayacaksa, herhangi bir organını bir şeylerin karşılığında vermeye razı olabilir.
Bu, onun yaşadığı sıkıntıları azaltacaksa, başka çaresi de yoksa mesela bir böbreğini vermeyi düşünebilir.
"Bir kolunuzu neyin karşılığında verirdiniz?" diye sorulsa, çoğu insan, "hiç bir şey", "hiç bir şeyin karşılığında vermem!" diyebilir.

"Herhangi bir organımı hiç bir şeyin karşılığı olarak vermek istemem" diyecek insanlar elbette çoktur. Ama öyle durumlar ve öyle teklifler olur ki, bazı organları verme konusunda "evet" denebilir.
Vücutta çoğu organ yedekleri ile birlikte yaratılmış. İki böbrekten biri gitse, öteki de yarıya kadar olmasa, yani bir böbreğin yarısı sağlamsa herhangi bir problem olmadan hayatımıza devam etmemiz mümkün. Karaciğerin onda dokuzu yedek. Onda biri sağlam kalana kadar, kişi hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürür.
Ama akıl? Aklın yedeği yok. Aklın karşılığını ödeyecek bir fiyat da olamaz. Aklın en önemli anlamı onunla "varlığımızı idrak" edebilmemizdir. Var olmak büyük bir nimet, varlığından haberdar olmak daha da büyük nimet.
Yaşıyor ve yaşadığınızı da biliyorsunuz. Taş gibi, bitki gibi, diğer canlılar gibi değilsiniz. Yaratıldığınızın, kendinizin ve çevrenizin farkındasınız ve farkında olduğunuzu da biliyorsunuz. İşte şuur!

Bilinçli olmak bu!
Bu da ancak akılla mümkün! Akıl olmadan bu bilince erişmek imkansız. Onun için akıl büyük nimet!
Varlığınızın farkına varmanız akılla mümkün olduğu gibi, sahip olduklarınızın bilincinde olmanız için de akıl gerek! Akıl olmadan, sahip olduklarınızın idrakine varamazsınız,!
"Sahibi olduğunuz" idraki içinde değilseniz sahipliğin bir anlamı olamaz.
Bir ev sizin, bina sizin, bir köy, bir semt, bir şehir sizin, ama siz bilmiyorsunuz! Bilmenizi sağlayacak aklınız yok!
Bir ülke sizin, siz o memleketin padişahısınız ama bilemiyorsunuz!
Dünyayı size vermişler, ama siz farkında değilsiniz!

Kainatı size teklif etseler, karşılığında aklınızı isteseler, verir misiniz? Elbette hayır! Veremezsiniz! Çünkü, aklınız gittikten sonra, siz, sizin olanın farkında olamayacağınız için; bilemeyecek, tadını çıkaramayacak, hazzını alamayacak, boş boş bakacaksanız! Ne kıymeti olabilir?!

İşte akıl! Büyük nimet! Ve onun insan için değeri biçilemez. Hiçbir karşılık onun fiyatı da olamaz!

 

http://www.hamdikalyoncu.com

twitter.com @drhkalyoncu

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA