16 Temmuz 2019 Salı

Şahit olana ve Şahit olunana: İdlib

Ejder AŞİT

08-04-2017 15:30

Şahit olana ve Şahit olunana: İdlib

İdlib’in gemisi boğaza demirliyken tek kelime dahi olsa yazmak gelmiyor içimden. Sessizlik rüzgârları yelkenini doldurmuş, çeşitli kaygılarla gerçeğe sırt çevirmiş bekliyor. Güverte’de binler baş üstünde ceset var. Filikalar laf taşıyor boşalmış fıçılardan boş fıçılara. Esrarengiz beyler karanlık gece’de güneş gözlükleriyle şık durduklarını sanıyor. Yürekler, bilekler ve Zihinler işgal altında ayın mehtabını izliyor rıhtımda. Gece yarısı matbaalarda işlemeye başlayan kağıdın kokusu serince sararken havayı tuvalet kağıdı misali necis haberler bombalıyor zombilere. Her gün aynı enkaz yığını kaldırılıyor insanlardan müteşekkil. Şeytan Allah’la aldatıyor teslimiyet gösterdiğine inandığı kölelerini…

Brüksel’de üç kelimeyi bir araya getirmeyi becermeyen bey ve bayanlar, ‘ölüm çığlıklı’ balonun son perdesini izlerken cepleriyle fıtratları arasında gelgitlerle psikopata bağlanıyor. Yahudice planlar böğürlerine oturuyor. Cırtlak, tiz bir ses ile inandırıcılığı yitirmiş sözlerle acımızı paylaştığını ifade ederken eller önünde açık bulunan kağıda silah anlaşması imzalamakla meşgul…

Sızı kalpten olunca bedenin acısı hissedilmiyor. Ağlarsa anası ağlıyor arkasından. Ümm (anne) olması gereken palazlanmış yalanlara sarılıyor. Kelimeler eveleyip geveleniyor. Zalimlerin haklılığını savunmaktan geri durmayanlar kılıf arıyor yabancı ajansların haber akışına. Pür dikkat kesilmişler istiflenmiş tomruklar gibi.

Aşure meydanında zincirlerle Hüseyin için ağlayacağınıza kendiniz için ağlasanız daha isabetli olacak. Çünkü o, zalime karşı kıyamını edip şehadet şerbetini içti, sizler ise zalimleri destekleyip ruhunuzu öylece teslim ediyorsunuz. Zulme destek verende zalimdir. Laf salatasına gerek yok. Melekler emaneti teslim almaya geldiğinde bu gerçeği sırtınıza, alnınızın çatısına vura vura size ikrar ettirip ruhunuzu öyle alacaktır.

İnsanlardan öyleleri vardır ki, bilgisizce Allah'ın yolundan saptırmak ve onu alaya almak için boş eğlence sözleri satın almaktadır. İşte onlar için aşağılayıcı bir azap vardır(lokman suresi-6).

Kendimi şu cümleleri yazmaktan alıkoyamıyorum: Elinde çocuklarını kefene sarıp mezara götüren İdlibli babaların acısı sizi çarpsın. İnşallah kıyamette herkes dostuyla haşr olduğunda sizde Esed’le haşr olursunuz… Zira bizler İdlibli babalarla, anne ve çocuklarla, yaşlı ihtiyarla haşr olmaya hazırız.

Bismillah!

Burçlara sahip semaya andolsun!

Ve vaat edilen güne.

Ve şahit olana ve şahit olunana.

Kahr olsun içi yakıt dolu hendek sahipleri.

Ki onlar, onun (ateşin) etrafında oturmuşlar, müminlere yaptıkları şeyleri izliyorlardı.

Ve onlardan intikam almaları, Aziz ve Hamîd olan Allah’a îmân etmelerinden başka bir şey için değildi.

O (Allah) ki, semaların ve yeryüzünün mülkü O’nundur. Ve Allah, her şeye şahittir.(Buruc suresi1-9)

İdlib’te yaşananları Buruc suresindeki şu ayetler ne güzel de tasvir ediyor. Abd’si de Rusya’sı da İran’ı da Hizbul-cellatı da hepsi oturmuş Esed’le mazlumlara yaptıklarına bakıyor. Beslediği köpeğin azgınlığını seyrediyor. Bundan sonra itlaf etseler ne olacak, acılar dinecek mi ki sinelerde.

Halepçe, Hama, Doğu Guta ve İdlib…Dünya döndükçe zalimleri hatırlatacak. Ama mazlumun zalimden öcünü alacağı gün, şüphesiz zalimin zulmettiği günden daha çetin olacaktır.(Hz.Ali )”Şahidiz Ya Rabb! Şahit olacağız….

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA