15 Ekim 2019 Salı

Kadınlarda Evliliği Zorlaştıran Nedenler

Dr.Hamdi KALYONCU

06-04-2017 12:20

Kadınlarda Evliliği Zorlaştıran Nedenler

kadın İçin Zor Karar: Evlilik.!

Evlilik kararı vermek ciddi bir iş; özellikle de kadınlar için!.

Onlar evlenirken hayatlarını tümden değiştirecek bir yola girmekte olduklarını bilirler. O zamana kadar, ne varsa, hemen hepsi geride kalacak! Sadece çeyizleri onlarla gidecek!

Hatta bazıları onu da bırakmayı göze alır, kaçar giderler. Sevenleri de arkasından bakakalır ya da şaşakalırlar!

Bir yaşa kadar geleceksiniz.. Bir şeyler, bir işler yapmış olacaksınız.. Kendinizi bir yerlere bir yerlere ait hissedeceksiniz. Sonra da bunları geride bırakıp gideceksiniz! Evleneceksiniz! Yani biri ile hayatınızı birleştireceksiniz. Daha doğrusu onun hayatına takılacaksınız, katılacaksınız. Monte olacaksınız.

Ve artık siz onunla anılacak, onun varlığı ile anlam ifade edeceksiniz.

Bu kolay olmasa gerek!.

Erkekler ise, bayanlara göre evliliğe, çok daha kolay karar verirler. Onlar için fazla tereddüde mahal yoktur. Çünkü geride bir şey bırakmış olmayacaklar. Verecekleri karar ile gözlerinin arkada kalmasına sebep olacak ne olabilir!

Ne olacağı belli olmayan bir yola da girmiyorlar. Evlilik ya da evlendiği bayan, umdukları gibi çıkmaz ve ayrılırlarsa ne kaybederler ki!

Bayanlar için aynı şeyi söylemek zor!

Umdukları gibi olmadığını görürlerse büyük sıkıntılar yaşanacağını bilirler.

Söz kesildiği andan itibaren adeta geri dönülmez bir yola girilmiştir. Hatta "söz"den önce ciddi bir arkadaşlık bile, geri dönüş yolunu kapatmak açısından çoğu bayan için risktir.

Evliliğe doğru ilerleyen yol, hep "acaba"larla doludur. Evlilikten önce de, sonra da, çoğu kadın için psikolojik ve sosyal bakımdan telafisi zor sonuçlar ortaya çıkabilir.

İşte bu zeminde kadınların evliliğe karar verirken tereddüt yaşamaları çok da mantıksız sayılmaz. Hatta bu, bir ölçüde gereklidir de!. Ancak bazı bayanların kişiliği ve psikolojisi, bu tereddüdü o kadar artırır ki, onlar kolay kolay bir evlilik kararı veremezler.

Evlenme Kararını Zorlaştıran Sebepler

Bazı bayanlar için evlenme kararını zorlaştıran hatta imkansız hale getiren sebepleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

a) Özgürlüğün kısıtlanacağı endişesi

Özgürlük, bir anlamda, insanın dilediği şeyi, dilediği yer ve zamanda yapabilmesidir. Evlilik ise, hayatın disipline edilmesi ve artık her istediğini, her zaman yapmayacağını kabul etmesi demektir. En azından evlenmeden önceki gibi yapma imkanına ve serbestisine sahip olamayacaktır.

Yaşadığı çevre ve ailesi itibariyle serbestliğe alışmış olan bayanların bu bakımdan evlenme kararı vermeleri, hele karşısındaki delikanlı onu kısıtlayacağını peşinen belli ediyorsa, zordur.

İnsanlar evlenmeye karar verdiklerinde kendileri için uygun gördükleri birini "eş" olarak sahiplenirler. Sahiplenmek, yani onu elde etme arzusu! Bu arzu gerçekleştiğinde, kişi elde ettiğini düşündüğü kişiye kendisini vermiş olacaktır.

Sahipleneyim derken sahiplenmek! Elde edeyim derken, ele geçirilmek! Bu ise özgür takılmaya alışmış olanları zorlayacak önemli bir sebep!.

b) Yücelttiğini bulmama endişesi

Evlenmeyi zorlaştıran ve kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla bulunan bir duygu da "yüceltme"dir. Bayanlar evlenecekleri erkeği daha henüz tanıyıp bilmeden öncesinde hayallerinde yüceltirler. Bu ise normal düşünmeyi ve sağlıklı karar vermeyi engeller.

Evliliğin oldukça doğal bir şey olduğunu bilip ona göre davranmak ve kendi şartlarında birini bulmayı arzu etmek gerekir iken, erkeği kendinden çok daha yukarılarda düşünmek ve öyle birini aramak tereddüdü artırır.

Birine hissettikleri kişinin gözlerini boyayıp, onu olduğundan fazla abartılı görmesine sebep oluyorsa, bu bir ölçüde kararsızlığı giderebilir. Ama onu mevcut şartları içinde görüyorsa o zaman da karar vermesi zor olur.

Hayalinde yücelttiği kişiyi beklemek yılların çabuk geçtiğini fark etmeye engeldir.

c) Beklentilerinin gerçekleşemeyeceği endişesi

Türk kadını için "evlilik" genellikle" hayal kırıklığı" oluşturur. Çünkü o, iyi bir evliliğin mutlu olmak için yeterli geleceğini sanır.

Bu düşünce ile bazı kadınlar evleneceği erkeğin mevcut imkanlarını yeterli görmez. "İleride olur" gibi bir umudu da bel bağlanmak istemez. Bunlar için evleneceği erkeğin imkanları, kızın ailesinin imkanlarının çok üzerinde olmalıdır. Aksi halde evlilik anlamsızdır.

Evlilik ya bol imkanlı biri ile olur, ya da hiç olmaz.

Aslında bu ruh halini fark eden erkekler böyle bir bayandan uzak kalmayı tercih ederler.

d) Evlenince değersizleşme korkusu

Çevresindekilere göre farklı bir fiziğe sahip olan kızlar da zor karar verirler.

Onlar çevrelerindekilerin imrenen bakışlarından haz duymaya, onları kıskandırmaya, bulundukları ortamda erkeklerin dikkatlerini üzerlerine çekmeye alışmışlarsa, evlenme kararı vermekle, bundan mahrum kalacakları endişesine kapılırlar.

Evlenme ile, birine ait olmak, aynı zamanda bekarlığın verdiği "değeri" kaybetmektir. İlgi azalacak, hava atan tavırlar sona erecek! Kolay mı?

Evli olacakları erkeğin buna tahammül etmeyeceğini bilirler. Bunun için de biri ile evlenmeye kolay kolay karar veremezler.

e) Yeteneklerini geliştirmiş bayanların endişesi

Yetenekli bir insanı boş oturmaya mahkum ederseniz ona en büyük cezayı vermiş olursunuz. Hele de yeteneklerini geliştirmiş ve o yönde tecrübe ve bilgiye sahip olanlar!

Eğitimli, bilgili, becerikli kimseler aynı zamanda zeki kimselerdir de.! Dolayısı ile evlendikten sonraki hayatlarını da gerçekçi olarak değerlendirmek isterler. Eve kapanıp kalmanın, eğitim ve mesleki birikimlerinin yok sayılacağının endişesi çok da haksız sayılmaz.

Birine eşlik etmek, onun ütüsünü yapmak, çocuğunu doğurmak iyi de, bu bana yetmez derler. Birikimlerini hiçe saymayacak kişiyi bulduklarından emin olmadan evlenmeye karar vermeleri zordur.

f) Güzellik ve sahiplenilme korkusu

Bazı bayanların güzellikleri de evlenmelerine engel olur. Bulundukları çevrede hemen fark edilen güzellikleri sebebiyle iltifat almaya alışmışlarsa, bu onlarda gurur okşayan bir alışkanlık haline gelmişse evliliğe karar veremezler.

Bilirler ki, evlenmeleri halinde bir kişi tarafından sahiplenmiş olacaklar ve sahiplenen kişi, ona başkalarının iltifat etmesine izin vermeyecek.

Zaten birinin eşi olmuş bayana da iltifat etmek pek olağan sayılmaz. Bunu hisseden güzel bayanlardan bazıları, kendilerine gösterilen ilgi ve iltifatların tatlı hazzını kaybetmeyi göze alamazlar. Bu da evlenme kararının önünde bir engel olabilir.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA