16 Temmuz 2019 Salı

Aziz ve Değerli Kardeşim!

Mustafa SEZGİN

16-03-2017 16:40

Aziz ve Değerli Kardeşim!

Aziz ve Değerli Kardeşim,

Allah'a karşı ‘sorumluluk’larımızı bilme, O'nu kalbe akacak kıvama getirme ve oradan çorak  yaşantımızı bereketlendirecek bir yağmura  dönüştürme noktasında gayret sarf etmemizdir.

Allah'a karşı en büyük sorumluluğumuz, Allah'ın kesinlikle affetmeyeceğini söylediği o büyük "hakk"ını vermemizdir.

Bu hak,  "O'na hiçbir şeyi veya hiç kimseyi "ortak koşmamak"tır."

O zaman, "Allah'a kul olmak" Allah'ın hakkını yerini getirmektir. Bu, bizim "varlık nedeni"miz değil midir? Zariyat 50.Ayette, "Ben insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsinler diye yarattım."der.

O halde otururken, yan yatarken, sırtüstü yatarken, dinlenirken, ayakta iken,  konuşurken, düşünürken, iş yaparken bir "gayret" sarf ettiğimiz gibi nefsimizden ve çevremizden gelecek olan yönlendirme ve baskılara rağmen de " fedakâr”ca Allah’a kulluğu tercih etmemiz gerekir.

Sevdiklerinizden vermedikçe iyi olamazsınız" ayeti bizi sarsmalıdır.

"Samimiyet"in göstergesi de"gayret ve fedakârlık" değil midir? İşte bu şekilde "samimiyet", "tasdik" etmektir.

Tasdiği bu şekilde yapan ise ancak kendisi için yapar. O tasdik etmekle Allahın hazinesine ne bir şey ilave etmiş olur ne de bir şey eksiltir.

Bu,  kendisi için dünyada hoş bir yaşamın tek yoldur. Ahirette de ebedi güzellik karşılıklarının. Bunlardan daha önemlisi de Rabbin rızasıdır.

Erkekten dişiden her kim mü'min olarak iyi bir amel işlerse muhakkak ona hoş bir hayat yaşatacağız ve yapmakta oldukları amellerin daha güzeli ile ecirlerini muhakkak vereceğiz(Nahl -97)

Onlar ki iman etmişlerdir ve kalpleri Allah' daima hatırlamakla tatmin olmuştur. Dikkat edin kalpler ancak Allah'ı unutmamakla onu daima hatırlamakla tatmin olur(Rad-28)

 

O halde bu "tatmin"e ya da "sefa"ya ermek için" cefa" koridorundan geçmek Allah'ın bir yasasıdır.

Bunun ilk adımı olarakta "sorumluluklarımız" nelerdir? "gayretimiz" ne olmalıdır? , Nelerden "fedakarlık"ta bulunacağız, dolayısı ile "samimi miyiz?", böylece "Tasdik" ediyor muyuz? "Allah'ın üzerimizdeki hakkı"nı ifa etme gayreti içinde miyiz? sorularına "cevap bulup", "yaşantımızı manalandırmak" üzere "neler yapabiliriz

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA