15 Ekim 2019 Salı

Malcolm X - El-Hac Malik El-Şahbaz

E.Ali ASAF

21-02-2017 17:02

 Malcolm X - El-Hac Malik El-Şahbaz

Tarihi değiştirebilenler, ancak ve ancak insanın kendisi hakkındaki düşüncesini değiştirmeyi başarabilmiş olanlardır.

Malcolm X, 21 Şubat 1965 tarihinde ABD Harlem’de bir toplantı esnasında 16 kurşun yarası alarak şahadete yürüyen cesur yürek.

 

***

1929 yılında Malcolm 4 yaşındayken hayatının ilk canlı hatırasını şöyle anlatıyor: “Bir gece yarısı kendimizi tabanca seslerinin, çığlıkların, duman ve alevlerin ortasında bulduk. Korkumuzdan neye uğradığımızı şaşırmıştık. Babam evimizi kundakladıktan sonra kaçmaya çalışan beyazların arkasından ateş açmaya çalışıyordu. Alevler içinde yanan ev üstümüze çökecekti, annem kucağında yeni doğmuş bebeğiyle kendisini henüz dışarı atmıştı ki; ev etrafa kıvılcımlar saçarak, büyük bir gürültüyle çöktü. Gecenin yarısında don-gömlek dışarıda kalışımızı, feryatlar içinde dövünmemizi hiç unutamıyorum. Olay yerine gelen Polis ve İtfaiyeciler de etrafımıza dizilip evimizin sonuna kadar yanıp kül olmasını bizimle birlikte seyrettiler.”

Hayat uçurumda başlar, bütün insanlar için; ancak bu uçurumun boyutları Malcolm için herkesinkinden daha engin ve daha engebeliydi zannedersem.

Bu olaydan sonra doğu Lansing’de kenar mahallelerden birine taşındılar, burada da rahat olamadılar. Bir gece babası ve annesi tartıştıktan sonra, babası evi terk edip gitti, Annesi arkasından seslenmiş ancak babası onu dinlememişti. Babası o gece bir suikasta uğramış, adamlar ölünceye kadar dövdükten sonra, gelip geçen arabalar ezsin diye yolun ortasına atmışlar, polisler gece yarısı evden gelip annesini almışlar ve babasının vücudunu yarısı ezik, bazı kemikleri kırılmış, ölü vaziyette bulmuşlardı.

Artık sekiz kardeşle ortada kalmışlardı. Babasının hayat sigortasından kalan parayı aldılar ki, bu beş yüz dolar civarındaydı ve cenaze masraflarıyla bu da tükenmişti. Böylece Ailede maddi çöküntüyle birlikte psikolojik çöküntü de meydana geliyordu.

Malcolm’un Annesi batı Indiana’da dünyaya geldiğinden renk olarak beyaz kadınlarla hiç farkı yoktu. Kasabaya gidip ne iş bulursa yapıyordu, bir gün kardeşlerinden biri Annesine bir şey söylemek için çalıştığı eve gitmiş, işveren çocuğun siyah olduğunu görünce annesini işten kovmuştu. Sekiz çocuğun hayatını devam ettirmekle yükümlü bir annenin duygularını hissetmek için, bu duyguyu yaşamak lazım…

 

Malcolm X -  El-Hac Malik El-Şahbaz

Eğitim hayatına, kendisine yönelik aleni sözlü tacizler dolayısıyla devam edemeyen Malcolm, 1941'de Boston'a taşınmış ve sokaklarda tutunmaya çalışan gençken, Medrese-i Yusufiye ile tanışması 1946'da bir hırsızlık vakasıyla vuku bulmuştu. Cezaevinde, kendisine Tanrı ve İncil hakkında olumsuz küfürler etmemesi konusunda nasihatlerde bulunan Bimbi (John Elton Bembry) adında bir hatiple tanışmasıyla ilk kitap okuma alışkanlığı başladı.

 

İslam ile tanışması

Concord cezaevine nakledilmesinden sonra küçük kardeşi Philbert'en İslam‘ı anlatan bir mektup (Nation of islam) geldi. Kardeşi mektupta, Afrikalıların kendilerine en yakın gördükleri dini bulduğunu ve bu din altında örgütleneceklerini bildiriyordu. Bruce Perry’nin Malcolm isimli kitabına göre Malcolm, bu mektuptan pek etkilenmese de, diğer bir kardeşi olan Reginald'ın ziyaretinde sigara içme, domuz eti yeme gibi telkin ve uyarılarından sonra Nation Of İslam örgütü lideri Elijah Muhammed ile mektuplaşmaya başladı. Bu süre zarfında okuduğu kitaplar, bir incinin doğuşuna tarihi şahit kılan içerikleri ihtiva ediyorlardı. Elijah ile ABD'nin milyonlarca siyahîyi köleleştirmesi, beyazlara karşı bilincin inşası ve siyahîlerin neler yapması gerektiği konularında yazışmalarda bulunan Malcolm, 7 yıllık mahkûmiyet hayatından sonra 1952 yılında özgürlüğe kavuştu ve Detroit'te kalan kardeşinin yanına gitti. Kardeşinin yardımlarıyla namazla tanıştı, Elijah Muhammed‘in talimatıyla soyadını X olarak değiştirdi.

Malcolm X, 'Nation of İslam' örgütlenmesi içerisinde hızla yükselerek vaiz oldu ve heyecanıyla siyahîlerin çokça rağbet ettiği iyi bir hatip haline geldi.

 

Değişim ve Sahih Dine dönüşüm:

Elijah'ın İslam'a ilişkin sahih olmayan düşünceleri, Malcolm ile örgütün arasının açılmasına sebebiyet verdi ve onunla olan uzun bir yol arkadaşlığından sonra Muslim Mosque, Inc.ve Afro-Amerikan Birliği Örgütü’nü kurdu.

Dönüm Noktası: Malcolm, şahadetinden bir yıl önce İslam ve ırkçılık adına edindiği büyük tecrübelerle Hacc görevini ifa etti. Hacca gitmesi, Malcolm X için birçok büyük değişimlerin başlangıcıydı. Mekke'den, 1958’de evlendiği hanımına aynen şunları yazıyordu:

"İnanamayacaksın ama tenleri beyazdan daha beyaz olan insanlarla aynı bardaktan su içtim ve aynı tabaktan yemek yedim. Hepimiz bir kardeştik. Ben artık ırkçı bir Müslüman değilim. Gerçek peygamberimiz olan Hz. Muhammed ırkçılığı yasaklamıştır."

Malcolm, Hacc görevini yaptıktan sonra Nijerya, Gana, Fas ve Cezayir'i ziyaret etti.

Şahidin Şahadeti
Malcolm X, ABD’ye döndükten sonra yaptığı basın açıklamasıyla adını El-Hac Malik El-Şahbaz olarak değiştirdiği duyurdu. Malcolm X’de, Hac görevini yerine getirdikten sonra söylemsel düzeyde değişiklikler başladı.

Malcolm X; siyah milliyetçi bilincinin, Müslüman bilince dönüştüğünün emarelerini gösterdiği konuşmalarında ümmet kavramı ön plana çıkardı. Evrensel bir din anlayışıyla, birleştirici bir çerçeve oluşturmak adına, diğer siyahi örgütlerle temasa geçti. ABD'ye dönüşünden sonra, Şubat ayında gece saat 24 civarında New York’taki evine gitti. Aynı gece saat 02. 45'te evinin ön camından içeri hem yangın çıkarıcı, hem de sis yapıcı bombalar atıldı. Şiddetli bir patlamayla birlikte tüm evi alev ve duman kapladı. Malcolm X kendisini, eşini ve çocuklarını zorlukla dışarı atarak hayatını kurtardı fakat 20 Şubat 1965 Pazar günü konuşma yapmak üzere geldiği Manhattan’daki Audubon Ballroom konuşma salonunda kendisine suikast düzenlendi. Malcolm X, 16 kurşun alarak ağır yaralandı. Kaldırıldığı Columbia Presbyterian Hastanesi’nde kan kaybından şahadete erişti.

Malcolm X, onbinlerce insanın katılımıyla New York’ta bulunan Ferncliff Mezarlığı’na defnedildi.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA