29 Ocak 2020 Çarşamba

Velilerimiz Kimlerdir

28-05-2019 04:49 Güncelleme : 29-05-2019 14:10

Velilerimiz Kimlerdir

Fakat bizlerin veli olarak gördükleri iman edenlerde olduğu gibi mi? Bizler veli olarak Allah’ın nitelemeleri içinde olmayıp, kendisinden uzaklaşmamız gereken, kötülüğü ve fuhşu yayan, ekin ve nesli mahvedip, şeytanın adımlarını izleyen o insanları veli edinmişiz. Yaşantımızda örnek ve önder aldığımız insanlar bunlar olmuş iken bunlar ile aramıza kimi zaman haşa Rabbi dahi almamışız. Rabb ile onlar arasında bir tercih sözkonusu olduğunda Rabbi arkamıza alıp, bunları öne geçirmişiz. Yardımcı olarak Rabbi değil, gavs, şeyh hoca, alim dediklerimiz ile,para, mal ve mülk ile adamlarımızı edinmişiz. İşlerimizde ve hayatımızda her ne kadar bağımsız olduğumuzu söylesekte, besmele ile işlerimize başlasakta, arzularımız ve menfaatimizin olduğu yerleri ve kişileri tercih ederek bunları yaşam alanlarımızda idare ve sürükleyiciler olarak görmüşüz.

İşte böylece biz, işledikleri günahlar sebebi ile zalimlerin bir kısmını, diğer bir kısmına dost yaparız. Enam 129

Yüce rabbin ayetlerinde isim zikretmeyip sadece niteliklerden bahsetmesi muhatabın bu durumdan kendisine bir mahsul elde etmesi içindir. Kafirlerin, münafıkların, zalimlerin niteliklerinin bahsedilmesi, onlarda bulunan bu niteliklere bizlerin sahip olmaması ve o niteliklere doğru giden yolların kapatılması içindir.

Bir tehlike olarak varolan duruma dikkat çekmek ve o halin kişide nasırlaşması ile artık, nankör, zalim ve münafıklık sıfatı alınır.

Bu ayette sözkonusu edilen, kişiler zalimler midir? Yoksa bir nitelikten mi bahsedilmektedir?

Kendimize baktığımızda dost olduklarımız kimlerdir? Kimleri dost edinip, kimlerin dostluğunu kazanmak için çaba sarfetmekteyiz?

Veli olarak edinilmesi gereken Rabb’tir. Veli iki kişi arasına kendilerinden olmayan bir şeyin girmemesi ve yardım ve idare etmek manalarında ise, şu halde bu nitelikler ancak fail olan Rabbte olabilir.

İman edenlerin velisi Allah’tır. Allah ile onlar arasına onlardan olmayan kimse giremez.

İman edenler ancak Allah’ ı kendisine yardımcı edinir ve

kendi iş ve olaylarının idare edicisi olarakta onu görür.

Şu halde apaçık bir teslimiyet sözkonusu iken tümü ile Rabbin himayesine girme sözkonusudur.

Fakat bizlerin veli olarak gördükleri iman edenlerde olduğu gibi mi?

Bizler veli olarak Allah’ın nitelemeleri içinde olmayıp, kendisinden uzaklaşmamız gereken, kötülüğü ve fuhşu yayan, ekin ve nesli mahvedip, şeytanın adımlarını izleyen o insanları veli edinmişiz.

Yaşantımızda örnek ve önder aldığımız insanlar bunlar olmuş iken bunlar ile aramıza kimi zaman haşa Rabbi dahi almamışız.

Rabb ile onlar arasında bir tercih sözkonusu olduğunda Rabbi arkamıza alıp, bunları öne geçirmişiz.

Yardımcı olarak Rabbi değil, gavs, şeyh hoca, alim dediklerimiz ile,para, mal ve mülk ile adamlarımızı edinmişiz.

İşlerimizde ve hayatımızda her ne kadar bağımsız olduğumuzu söylesekte, besmele ile işlerimize başlasakta, arzularımız ve menfaatimizin olduğu yerleri ve kişileri tercih ederek bunları yaşam alanlarımızda idare ve sürükleyiciler olarak görmüşüz.

Yaşam tarzımız ve arzularımız hep, kötülük üzerine kötülük, fuhşiyat üzerine fuhşiyat işleyenler olarak, günahkarlar peşinde olmuş  ve zalimler olarak onları dostlar edinenlerden ne farkımız kalmıştır ki.

Yaşam tarzımız değişmediği sürece bizlerin onları veli edinmemizde değişmez. Her ne kadar mangalda kül bırakmayıp onları eleştirip, onlardan beri olduğumuzu söylesekte durum değişmez.

Aslında bizler kendi ellerimiz ile yapmış olduklarımızdan dolayı dostlarımızı seçmekteyiz.

O halde kişinin yaşantısı onun dostunun kim olduğunu gösterir.

Her ne kadar Muhammet (a.s) ümmetiyiz, O’dur bizim örnek ve önderimiz desekte son kertede meseleye baktığımızda bu halden çok uzakta olduğumuzu görürüz.

YORUMLAR
  • Mehmet Çalışkan   28-05-2019 14:04

    Bugün insanların vede bilhassa müslümanların kimi veli edindiği aşikar değil mi? Bir veliye ulaşmak için başka veliler edinme. Şefaatçiler çıkarma... Ama ne gariptir ki, insanlar bunları gözleriyle görmelerine rağmen hala bu tiplerin etrafında toplanma, insan dışı güçlerinin olduğunu sanıp eleştirmekten korkmaktadırlar. Fikirsel olarak eleştirdiğimiz bu insanlara karşı ortaya konulacak yol konusunda maalesef tutturduğumuz bir şey yok. Bunun üzerinde çalışmak gerektiği kanısındayım...

ANKET - ARAŞTIRMA