27 Mayis 2020 Çarşamba

İçi Boş Dindarlık Ankete Yansıdı

21-05-2019 12:40 Güncelleme : 21-05-2019 12:56

İçi Boş Dindarlık Ankete Yansıdı

Ahlaki ve toplumsal ilkeler kriter alınarak hazırlanan 2018 ‘islamilik’ endeksi müslüman coğrafların acı halini gün yüzüne çıkardı. Hukuk, Ekonomi, uluslararası ilişkiler, insan hakları ve siyasi  haklar başlıklarında ülkelerin değerlendirilmeye tabi tutulduğu listede ilk 40 sıraya hiçbir müslüman ülkesi giremedi. İlk sırada Yeni Zelanda yer alırken Türkiye 95 sırada yer aldı.

 2010’dan beri islam ülkelerinin islamilik derecelerini araştıran George Washington Üniversitesi’ndeki iki akademisyen Şeherazade Rahman ve Hüseyin Askari’nin çalışmaları bir endekse dönüştü ve 2018’de çarpıcı sonuçlar çıktı.

153 ülkenin yer aldığı liste 15 Martta 2 camiye düzenlenen saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği Yeni Zelanda ilk sırada yer aldı. Özellikle saldırı sonrası Başbakan Jacinde Ardern’in söylemi, açıklamaları, başörtüsü takarak Müslüman toplumla dayanışma göstermesi takdirle karşılanmıştı.

Ayrıca hatırlanacağı gibi Yeni Zelanda 2017 yılında da İslamilik Endeksi’nde en yüksek puanı alan ülke olmuştu. Peşinden İsveç, Hollanda, İzlanda, ve İsviçre izliyor.  İlk 20’de Kuzey Avrupa ülkelerinin haricinde Malta ve Japonya da bulunuyor.

2018 İslamilik Endeksi’nde en üst sırada yer bulabilen Müslüman ülkelerden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 45, Arnavutluk 46, Malezya 47 ve Katar ise 48. sırada yer aldı.

Listenin son iki sırasında Sudan ve 2015 yılından bu yana iç savaş ve Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonunun müdahalesine maruz kalan Yemen bulunuyor.

Türkiye ise genel endekste 95. olarak listede yer alırken ekonomide 70, uluslararası ilişkilerde 148 ve insan hakları ile siyasi haklar sıralamasında 100.sırada yer aldı.

İslamilik Endeksi nedir?

Kur’ani Kerim ve Hz. Peygamberin yaşam, uygulama ve sözlerinin referans alındığı çalışmada ekonomi, hukuk ve yönetim, insan hakları ve siyasi haklar ile uluslararası ilişkiler başlıklarında 4 dalda inceleme sağlanırken ülkelerin müslüman olup olmaması dikkat alınmıyor. Ama mevzu islami başlıklar altında ‘islama  ne kadar uygun  yaşıyor’ sorusunun cevabı bulunmaya çalışılıyor.

Endeks’te kişisel ibadetler değerlendirmeye tabi tutulmazken hukuksal bütünlük, hukukun üstünlüğü, yolsuzluğun yaygınlığı ve onu önlemede çözüm yolları, mülkiyet haklarının güvenliği, hesap verilebilirlik, insan hakları, eğitime erişim, sağlık hizmetleri gibi başlıklar etkinliği ölçmede önemli kriter kabul edilmektedir.

2018 İslamilik Endeksi’nin basın duyurusunda Mısırlı alim Muhammed Abduh’un 100 yıl önce söylediği bir söze atıf yaptı: “Batı’ya gittim, İslam’ı gördüm ama Müslüman yoktu; Doğu’ya döndüm, Müslümanları gördüm ama İslam yoktu.”

Bu araştırma müslümanların içler acısını gözler önüne seriyor. Vahyin ilk ayetleri iman ahlakı, kişisel ve toplumsal ahlakı inşa ederken bugün müslüman ve müslüman ülkelerin bu kriterlerden uzaklaşmış olması içi boşaltılmış bir din ve dindarlık yaşadıklarını gösteriyor.

İLK ONA AVRUPA DAMGASI

1- Yeni Zelanda 2- İsveç 3- Hollanda

4- İzlanda 5- İsviçre 6- İrlanda

7- Danimarka 8- Kanada

9- Avustralya 10- Norveç

SON SIRADA YEMEN BULUNUYOR

45- Birleşik Arap Emirlikleri 46- Arnavutluk

47- Malezya 48- Katar 64- Endonezya

85- Suudi Arabistan 95- Türkiye 125- İran

137- Mısır 152- Sudan 153- Yemen

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

En Çok Okunanlar

ANKET - ARAŞTIRMA