29 Ocak 2020 Çarşamba

Yarışmacılar olarak nereye doğru gidiyoruz?

12-05-2019 03:11 Güncelleme : 14-05-2019 12:45

Yarışmacılar olarak nereye doğru gidiyoruz?

Bu yön bir hedef olması itibari ile kendisi için yarışılacak bir yöndür de. O halde bu yöne doğru bir yarış içinde olmak elzemdir. Ama bu yarış hased, kin ,yalan , iftira ya da arkadan çekiştirilerek yapılan bir yarış değil, tatlı bir yarıştır. Bizden bir çok kimseler ise, dünyalıklar için yarış tutar ve bu dünyalıkları biriktirmek üzere, daha iyi ev, araba, çocuklarını daha iyi okullarda okutup, daha iyi meslek sahibi olma, makam,mevki ve itibar için yarış içine girerler. Bu yarış ise onların yönünü açıkça ortaya koyar. O halde ne için yarışıyor ya da peşinde mesai harcıyorsan, işte senin yönünde orasıdır. Buradan hareketle kendini rahatça muhasebe edebilirsin.

Her bir toplumun kendisine yöneldiği bir yön vardır. Siz hayırlı işlerde nerede olursanız olun birbirinizle yarışın. Allah sizi biraraya getirir. Bakara 149

Yöneliş bir hedefe doğru, bir amacın gerçekleşmesi için yapılır. Tarihte çeşitli milletler, toplumlar, gruplar ,cemaatler oluşmuş ve bunların her biri kendisine bir yön belirleyerek bu yöne doğru akıp gitmiştir.

Kimi gerçekten belirlediği yöne doğru giderken kimi belirlediği bu yönden çeşitli nedenler ile sapmıştır.

Kimi daha müreffeh bir yaşam, tahakküm, soyun devamı, milliyet ya da hanedanın devamı şeklinde bir yön belirlemiştir.

Son kertede bunların bilinçli ya da bilinçsiz olarak , istediği ya da istemediği ama yöneldiği bir yönleri vardır.

Fakat bizlerin yönünü belirleyen ise Rabbtir. Bu yön kendisini Rabbe adayan her bir toplumun ve bu topluma ait olduğunu söyleyen her bir bireyin yönelmesi gereken bir yöndür.

Bu yön, insan olmaya aykırı olmadığı gibi insancıl ve yüce ahlaki değerlerle donatılmış, yaratılışı tümü ile de örtmektedir.

O halde bu yön yönelinmesi gereken bir yöndür.

Bu yönden ancak insani değerlerini kaybetmiş, ahlaki değerleri önemsemeyen, hayvandan dahi daha aşağıda olan biri ya da birileri sapabilir yada reddedebilir.

Bu yön bir hedef olması itibari ile kendisi için yarışılacak bir yöndür de.

O halde bu yöne doğru bir yarış içinde olmak elzemdir. Ama bu yarış hased, kin ,yalan , iftira ya da arkadan çekiştirilerek yapılan bir yarış değil, tatlı bir yarıştır.

Bizden bir çok kimseler ise, dünyalıklar için yarış tutar ve bu dünyalıkları biriktirmek üzere, daha iyi ev, araba, çocuklarını daha iyi okullarda okutup, daha iyi meslek sahibi olma, makam,mevki ve itibar için yarış içine girerler.

Bu yarış ise onların yönünü açıkça ortaya koyar.

O halde ne için yarışıyor ya da peşinde mesai harcıyorsan, işte senin yönünde orasıdır. Buradan hareketle kendini rahatça muhasebe edebilirsin.   

Bazılarımız ise bazı işlerde hayır işlerine koşar bazen ise hayrı sonraya bırakır ya da orasının hayır işleri olmadığını söyler.

Bu mana da evlendirmek ya da evlenme ile, ya da yardım kuruluşlarında çalışma ile hayır işinde olduğunu zannederek,

Rabbin terbiye edici olan hayrı nerede olursanız olun, yani her zaman hayır içinde olun emrinin mekanını kısıtlarlar.

Bu durumda o zamanlarda hayırsız işler yapar. Bu da onun yönünden sapması demektir ki bu durumda Rabbin yoluna oturacağını söyleyen şeytan ile oyalanır ve hayırdan bir şey elde edemeyebilir.

Nihayetinde bir bitiş çizgisi olup mahşer(toplanma) yerine varış olacaktır. Ama burada hayırlar içinde hayırlı biri olarak varmak var iken, hayırsız biri olarak varmak yönü ateşe doğru çevirmek demektir.

Ogün zerre ağırlığınca hayır var ise o görülecek iken zerre miktarında şer var ise o da görülecektir.

Yarışın hayır üzere ve istikametinin hayır olması bu hayrın yaşamı tümü ile kuşatan bir yarışma içinde olmasını zorunlu kılar. O halde hayat bir yarışmadır.

Hayatın yönü ise hayra doğru olan bir yarışmadır.

Bunun tüm insanlık için bir ideal haline getirmek dünyanın hayırla dolması demektir ki bu da şerre yer kalmaması ve böylece dünyanın daha da güzel olması demektir.

İşte Rabbin insanlar için istediği şeyde tamda budur. Bu hayır ve güzelliktir.

Bu yarışmanın kuralları Rabb tarafından belirlenmiştir.Bunlar yine O’ndan inen kitapta açıkça belirtilmiştir.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA