29 Ocak 2020 Çarşamba

Allah'ın Boyası İle Boyanmak

11-05-2019 09:30 Güncelleme : 14-05-2019 12:36

Allah'ın Boyası İle Boyanmak

Bu boya onda bir temizlik ve güzellik olarak vücut bulur. Esasen bu boya aslında insanın aradığı ve kendisine yakışan boyadır.Bu hali ile de ona bu boya yakışır. Bu boya tüm şirk tortu ve inançlarını kazıyıp atan bir spatula, tüm hurafe ve sapkınlıklara karşı bir su idi. İnsanın şeref ve haysiyetini elinden alıp, onu çirkinleştiren inançlara karşı bir temizlik idi. Allah’ın boyası bu işlev için var idi.Bunu ifa ettiği zaman işte o zaman kişi kendisinin bu boya ile boyandığını iddia edebilirdi. Fakat hayatında şirk, batıl, geleneğin sapkın inançları ve hurafeler taşıyanlar bu boya ile ne kadar boyandıklarını iddia etseler de onlar ancak karalara bürünmüş derin derin çizilip, kötü kokuların kendilerinden geldiği kirletilmiş duvarlar gibidirler.

Allah’ın boyasına bak.Kim Allah’tan daha güzel boya vurabilir?Biz ona yönelenleriz.Bakara 138

Yüce Rabb varlık alemine renkler vererk onların bir kısmını diğerinden ayırırken,tabiatta bunların bu özellikleri ile onlara bir güzellik ve estetik vermiştir.

Hata bu renklerin oluşumunu büyük bir mucize olarak göstererek insanın kendi konumunu bilmesini de istemiştir.

“Allah’ın gökyüzünden indirdiği suyu görmedin mi? Böylece Biz onunla, renkleri değişik olan meyveler çıkardık. Dağlardan da beyaz, kırmızı renkleri değişik ve siyah yollar (kıldık). İnsanlardan, hayvanlardan ve davarlardan da renkleri böyle değişik olanlar vardır. Kulları içinde ise Allah’tan ancak alim olanlar ‘içleri titreyerek-korkar’. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, bağışlayandır.” (Fatır Suresi, 27-28)

Tek bir su ile farklı renklerdeki meyveleri yaratan ve yine sudan yarattığı insanları farklı renklerde kılan Rabb, yaratılıştan ayrı olarak bir de şahsiyet rengi vermiştir.

İnsanlar farklı renklerde,renklerinde farklı tonlarında olabilir.

Ama tüm bu renklerden daha canlı bir renk vardır ki bu rengi veren tek boya ise Allah’ın boyasıdır.

Bu boya çizilmiş, pisletilmiş, dökülmüş olan insana güzel bir macun ve alçı çeker akabinde güzel bir boya ile onu tamir eder.

Bu boya onda bir temizlik ve güzellik olarak vücut bulur.

Esasen bu boya aslında insanın aradığı ve kendisine yakışan boyadır.Bu hali ile de ona bu boya yakışır.

Bu boya tüm şirk tortu ve inançlarını kazıyıp atan bir spatula, tüm hurafe ve sapkınlıklara karşı bir su idi.

İnsanın  şeref ve haysiyetini elinden alıp, onu çirkinleştiren inançlara karşı bir temizlik idi.

Allah’ın boyası bu işlev için var idi.Bunu ifa ettiği zaman işte o zaman kişi kendisinin bu boya ile boyandığını iddia edebilirdi.

Fakat hayatında şirk, batıl, geleneğin sapkın inançları ve hurafeler taşıyanlar bu boya ile ne kadar boyandıklarını iddia etseler de onlar ancak karalara bürünmüş derin derin çizilip, kötü kokuların kendilerinden geldiği kirletilmiş duvarlar gibidirler.

Hayatında Rabbin izleri olmayan, tümü ile batı düşünce ve yaşantısını isteyen, Hristiyan ve Yahudi kültürünün etkisi ile batıl inanç ve yaşamları, biat kültürü içinde beyinsizce kul olmayı benimsediğimizde bu hayatta Allah’ın boyasından bahsedilemez.

Mala aşırı  düşkünlük, evlatlara, makam ve mevkiye düşkünlük ,  grubunu, partisini, cemaatini, ırkını yüceltme,  başkanını adeta Allah’ın elçisi gibi görme, şeyhinin her söylediğini sorgusuzca ve hata ihtimali olmadığı varsayımı ile tasdik etme, patronunun Allah’ın emrine aykırı söylemlerine teslim olma, hayatı ekmek kavgası olarak görme, hayatın hakemi olarak Rabbi değil, başkalarına göre düzenleme bunlar asla ve kata Allah’ın boyası ile boyananların özellikleri olamaz.

Allah’ın boyası ile boyananlar, akleden ve sorgulayan olarak, yalnız Allah’a yönelen kullara kulluktan uzak durup, şeref ve haysiyet sahibi kimseler olabilir.

Allah’ın boyasına bürünenler, parlaklık ve temizlik ile ortaya çıkan vakur kimselerdir.

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA