25 Agustos 2019 Pazar

Ölümü isteyebilir miyiz?

05-05-2019 07:36 Güncelleme : 09-05-2019 14:46

Ölümü isteyebilir miyiz?

Hep asalaklık üzere kurmuşuz hayatı. Ellerimiz ile yaparak istediğimiz yoktur. Çünkü şeyhten istemişiz, elçiden istemişiz, hafızların bizi kurtaracağını zannetmişiz, az yanıp sonra çıkacağımıza inanmışız bu durumda ellerimiz ile yaptıklarımız ölümü isteyecek kadar bize güç vermemiştir. Ayette dendiği gibi ellerimizle yaptıklarımız yüzünden ölümü isteyemeyiz. Çünkü ellerimiz yapılmaması gerekenleri yapmış, ellerimizi pis işlere bulaştırmışız.Ama hala kalbimizde bu kötülüklerin burukluğunu yaşarız.Fakat bu yetmez.Bu burukluğu dümdüz dosdoğru olana çevirmeliyiz.

De ki: "Allah katındaki âhıret yurdu diğer insanların değil de yalnız ve yalnız sizin ise, eğer doğru sözlü iseniz, hadi isteyin ölümü! Ellerinin önden gönderdiği şeyler yüzünden ölümü hiç bir zaman istemeyeceklerdir. Allah, zalimleri çok iyi bilmektedir. Bakara 94-95

 

Müslümanlar olarak bizler seçilmiş bir ümmet ve ayrıcalıklı olduğumuzu söyleriz. Bu ayrıcalık içinde doğru yol sadece bizim yolumuzdur, kurtuluş sadece bizim yolumuzdur, Ahiret yurdu sadece bizimdir, üstün elçi bizim elçimizdir v.s gibi hamasi duygular içinde bir çok iddiada bulunuruz.

Bu iddialara rağmen bizlere bir ayrıcalık tanındığını söyleyerek,birçok şeyi kötülüğü de yapma hakkını kendimizde buluruz.

Çünkü biz ve şeyhimiz ya da Allah adına söyleme yetkisinin kendisinde olduğunu söyleyenler ateş bize sayılı birkaç gün dokunacaktır diyerek her türlü ahlaksızlığa, haksızlığa, sapkınlığa kapı açar.

 

Onların yerine, kitaba mirasçı olan başka nesiller geçti. Ancak, "Nasıl olsa bağışlanacağız," diyerek aşağılık ve geçici menfaatleri seçtiler. Kendilerine, benzeri geçici menfaatler gelse yine seçerler. Onlardan, kitaba bağlı kalacaklarına ve ALLAH hakkında ancak gerçeği söyleyeceklerine dair söz alınmamış mıydı? Onu okuyup öğrenmediler mi? Erdemliler için ahiret yurdu daha hayırlıdır. Anlamıyor musunuz? Araf 169

 

Hatta bunların önderleri dahi yanlış yolda olduklarını bilir ama bir inanca sahiptir ki bu inancı ile haddi aşmaya , iftira atmaya devam eder.

Elleriyle kitap yazıp, biraz para almak için: "Bu Allah tarafındandır." diyenlerin vay haline! Vay o ellerinin yazdıklarından ötürü onlara! Vay o kazandıkları vebal yüzünden onlara! Dediler ki: "Sayılı birkaç gün dışında ateş bize asla dokunmayacaktır." De ki: "Allah'tan bir ahit mi aldınız! Allah, ahdine asla ters düşmez. Yoksa siz Allah'a isnat ederek, bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?" Bakara 79-80

Bu ayrıcalık peygamber soyundan gelme, seyid, şerif gibi ünvanlar adı altında olanlara da verilir ve bu insanlar seçilmiş ya da seçkin kabul edilirek yüceltilirler.

Sadece bu mu? Nufus cüzdanında Müslüman yazan ve sadece dilleri ile elhamdülillah Müslümanım diyenlere dahi bir ayrıcalık olduğunu söyleyenler yine bunlardır.

 

Bu inançlar aynı Yahudi ve Hristiyanlardaki “Yahudi ve Hristiyan olun ki doğru yolu bulasını” ya da” Yahudi ve Hristiyan olanlardan başkası cennete gitmeyecek.” demelerine benzemektedir.

Oysa yaşam tarzı bambaşkadır. Sorumsuzluğumuz diz boyudur, karşı cinse düşkünüzdür, mevkiiler için şahsiyetimizi ayaklar altına alırız, dünyalıklara karşı arzuluyuzdur ,sorumluluğumuz daha çok kazanmak ve ya dünyayı garanti altına almak ya da ondan biriktirmektir.

Hep asalaklık üzere kurmuşuz hayatı. Ellerimiz ile yaparak istediğimiz yoktur. Çünkü şeyhten istemişiz, elçiden istemişiz, hafızların bizi kurtaracağını zannetmişiz, az yanıp sonra çıkacağımıza inanmışız bu durumda ellerimiz ile yaptıklarımız ölümü isteyecek kadar bize güç vermemiştir.

Ayette dendiği gibi ellerimizle yaptıklarımız yüzünden ölümü isteyemeyiz.

Çünkü ellerimiz yapılmaması gerekenleri yapmış, ellerimizi pis işlere bulaştırmışız.Ama hala kalbimizde bu kötülüklerin burukluğunu yaşarız.Fakat bu yetmez.Bu burukluğu dümdüz dosdoğru olana çevirmeliyiz.

Şimdi kendimize soralım, Şu anda ölüm gelse ellerimiz ile yaptığımızdan dolayı kendimize güzel bir yer inşaa etmişmiyizdir? Ya da geleceğimizi mahvedip, esasen şimdi yaşayan ölüler miyiz?

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA