25 Agustos 2019 Pazar

Kurtuluş Rabbi daima Hatırda tutmak ile olur.

28-04-2019 11:34 Güncelleme : 09-05-2019 13:43

Kurtuluş Rabbi daima Hatırda tutmak ile olur.

Rabbin adını anmak, Rabb kavramının anılması itibari ile manidardır. Zira bu bir terbiye ve eğitim yönünü ön plana çıkarmak ise şu halde Rabbin adını anan terbiyevi ve eğitim alan biri olmalıdır. Rabbin adını anmak onda böyle bir etki husule getirmelidir. O halde Rabbin adını anmak dilde, elde, kalpte, gönülde, ayakta, deride, beden ve ruhta temizlenme demektir. Her durumda anış ve yaratılış amacını düşünmedir. Onlar, Allah'ı ayaktayken, otururken ve yan üstü yatarken anarlar ve göklerle yeryüzünün yaratılışını düşünürler de Rabbimiz derler, bunları boş yere yaratmadın, noksan sıfatlardan arısın sen, koru bizi ateşin azabından. Ali imran 191

Felaha erenler arınan ve Rabbin ismini anarak O’na yönelendir.

Teslim olduğunu söyleyenler olarak bizlerin hayatı bir çok kötülük ve pis işler veya davranışlarla doludur. Bunların olması için kendimizce bir çok mazeret uydurup, bunu meşrulaştırmaya yönelik bir fıkıhta oluşturmuşuz.

Buna rağmen her söylenene karşı bir tepki içinde bulunup ya düşünmeden bu uyarıları reddetmekteyiz ya da mevcut durumumuzun bize sağladığı bir takım menfaatlerin olduğunu gözeterek tepki vermekteyiz.

Fakat bu bizi çamurun içine daha da batırmaktan, arınmaya daha çok ihtiyaç duymaktan başka bir yere götürmez.

Çünkü biz parlak ve aydınlık, tertemiz olana rağmen karanlık ve kirli olanı tercih etmişiz.

Bu duruma düşmemizin asıl nedeni ise Rabbin adını anmamamızdır.

Rabbin adını anmak derken bunu 99’luk tesbih ile ya da sadece dil üzerinde kaydırmaca bir eylemi kastetmiyorum.

Rabbin adını anmak, Rabb kavramının anılması itibari ile manidardır.

Zira bu bir terbiye ve eğitim yönünü ön plana çıkarmak ise şu halde Rabbin adını anan terbiyevi ve eğitim alan biri olmalıdır. Rabbin adını anmak onda böyle bir etki husule getirmelidir.

O halde Rabbin adını anmak dilde, elde, kalpte, gönülde, ayakta, deride, beden ve ruhta temizlenme demektir. Her durumda anış ve yaratılış amacını düşünmedir.

Onlar, Allah'ı ayaktayken, otururken ve yan üstü yatarken anarlar ve göklerle yeryüzünün yaratılışını düşünürler de Rabbimiz derler, bunları boş yere yaratmadın, noksan sıfatlardan arısın sen, koru bizi ateşin azabından. Ali imran 191

Bedende ve hayatta meydana gelen her kir bir ağırlık ve rahatsızlık ise Rabbin adını anma bu kirlerin temizlenmesi ve ağırlıklardan hafifliğe doğru evrilme demektir.

Rabbin adını anmaya rağmen hala huzur bulamayan, hayatında hala bir çok pislik bulunan kimseler var ise bu, Rabbin adını anmada bir problem olduğunu göstermektedir.

Gerçekten de teslim olanlardan olduğunu söylediği halde  beş vakit namaz kılan hatta bundan daha fazlasını yapıp, rabbin adını andığını söyleyenlerde bu problemin olması Rabbin adını anmanın tercihlerde belirleyici olarak kabul edilmediğini gösterir.

Hayatta kendisini göstermeyen bir anış, nefisten ve çevreden gelen yönlendirme ve baskılara rağmen hüküm verici olmayan bir anış, Rabbin isminin unutulması ya da ona gereken değerin verilmemesi demektir ki bu da O’na rağmen başka anmaların öne geçmesi anlamına gelir.

Rabbi anmayı tercih ediş, belki bir takım kısa vadeli sonuçlar olmayabilir. Mallardan, canlardan, ürünlerden biraz eksilebilir, büyük sıkıntılar içine düşülebilir. Ama şunu bilmek gerekir ki, ancak Rabbe yönelen felah bulur. Çünkü onun vaadi haktır.

Rabbe rağmen başkalarına ya da başka şeylere yönelen felah bulamaz.

Gelenekten gelenleri sorgusuzca yaşatmaya çalışmak, rivayet kültürü ile gelenleri elemeden kabul ve itaat etmek ataları anmaktır. Bunların hepsi Rabbi anmaya rağmen olanlardır.

Atalarınızı andığınız gibi, hatta daha canlı bir şekilde Allah’ı anın. Bakara 200

Hatta öyle şeyler görüyoruz ki insanlar imamlar, şeyhler, hocalar v.s kişilerin görüşlerini ön plana çıkarıp bunları mutlak doğrular kabul ederek bunları anmakta ve onların himmeti ve duaları ya da yüzü suyu hürmetine yaşamlarını sürdürdüklerini söyleyerek, daima onları anmaktadırlar.

Yöneliş yalnızca Rabbe doğru olmalıdır. Ona doğru meyilli olmak zorunludur. Çünkü bu, O’nu anmanın zorunlu bir sonucudur. O’na doğru meyletmeyen huzurun kaynağından yoksun kalır.

Çünkü herşeyi yaratan O’dur. Onun gibisi de yoktur.

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA