25 Agustos 2019 Pazar

Deizme karşı çıkanlar deizmden farklı mı yaşamaktadırlar?

22-04-2019 23:29 Güncelleme : 09-05-2019 13:22

Deizme karşı çıkanlar deizmden farklı mı yaşamaktadırlar?

Bu her Müslüman diyen kimsenin olur mu öyle şey deyip, reddettiği bir yaşam tarzı iken bu tarzı benimseyenler alenen bu tarz ile mertlik sergilerken buna reddiye düzen bizlerin durumu ise reddettiğimiz bu tarzdan farklı değildir.

İnsan başıboş terkedileceği üzerine mi hesaplarını yapar?

Yaratıcıdan, Besleyip-büyüten, yedirip, içiren, koruyan ve terbiye edenden gelen bir uyarıdır.

Zira insan kendisini böyle hissetmeye başlar. Çünkü o kendisinin ayrıcalıklı olduğunu bilerek bu ayrıcalığı hadsizliğe doğru çekip, mal ve mülk yığma ile güçlü olacağını düşünür, ayrıca kendisine verilen bilgi, bu bilgi ile ürettiği  makineler, insanları kontrol altına alma ve diğer unsurlar ile kimseye hesap vermeyeceği zehabına kapılır.

Bu manada din bir gericiliktir, din ancak bilimden uzak ,  korku içinde yaşayan toplumların huzuru için icad etmiş olduğu bir masal olmaktadır.

Çünkü insanın aklı, yetenekleri ve bilgi birikimi gelişmiştir. Artık korkularını yenen ,   bilgi ile varlığı kendisine boyun eğdiren hatta kendi cinsini bile kendisine köle kılabilen biridir.

Zaten tanrı yaratmış ve bir kenara çekildiği gibi, insan kendi hayatını da dilediği gibi yaşamalıdır. Çünkü tanrı da ona bu donanımları vermiştir.

Bu durumda tanrı ancak ya göklerin rabbi olur ya da gök ve yeri kurar onlarda bu kurma içinde devam eder, gider.

Bu her Müslüman diyen kimsenin olur mu öyle şey deyip, reddettiği bir yaşam tarzı iken bu tarzı benimseyenler alenen bu tarz ile mertlik sergilerken buna reddiye düzen bizlerin durumu ise reddettiğimiz bu tarzdan farklı değildir.

Çünkü bizlerin Rabbi hayatımıza karıştırmayıp, planlarımızda, iş,  ilişki ve arkadaşlarımız ile olan diyologlarımızda, anne ve baba ile ticaret ve diğer ilişkilerimizde Rabbi ne kadar anıyoruz.

Ne kadar onun bizi gözettiğini idrak ederek bu ilişkilerimizde onu dikkate alıyoruz.

Kitabın bir kısmını alıp bir kısmını bırakmıyor muyuz? Her zaman kendimizce bir fıkıh uydurup bu fıkıh içinde haramı helal, helali haram yapmıyor muyuz?

Rabbin hakemliğine karşı hassasiyetimiz nedir?

Bu durumda aslında manaen onlardan çok farklı durumda değiliz.?

Şimdi ki neslimiz bu manada bizlerden daha mertçe hareket edip, bizlerden gördüğü bu yaşamı esasen dillendirmektedirler.

Rabbin bizi eğitici olması demek, bizlerin hayatı mızı tümü ile ona adamamız demektir. Bu adanmışlık ise hayatın tüm zamanlarında onun gözetimi altında, onun hakemliğinde ifada bulunmak demektir.

Hal bu iken deist mantıktan, Rabbani bir yaşayışa geçmek, Hayatın tümü ile vahy ile doldurulması, örneklik olarakta  Resulullah’ı almak demektir.

Bizim hayatımızda Kur’an yerine koyduğumuz başka kitaplar varken nasıl olur da deizme karşı kin tutma hakkımız olabilir?

Resulullah’a rağmen, örneklik olarak başkalarını alırken nasıl olurda deizme karşı olma hakkından bahsedebiliriz.

Aslında Rabbin söylediği gibi, Niçin yapmadığınız şeyleri söylüyorsunuz. Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında büyük bir gazaplanma nedenidir. Saff 2-3

Unutuyor muyuz? Unutmak mı istiyoruz?

Oysa Rabb beni anarsanız sizi anarım der. Onu unutursak O’nun bizi hatırlaması söz konusu olamaz. Bu hususta kimse de bize yardımcı olamaz.

Rabbaniler olanlardan olmak üzere Rabbin terbiyesini arzulamak zorunludur.Bu terbiye kişiliğimize işlemeli, söz ve davranışlarımıza renk ve şekil vermelidir.

Ete ve kemiğe bürünmeyen bir terbiye ancak terbiyesizliktir. Hadsizliktir.

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA