25 Agustos 2019 Pazar

Yaratan Rabbinin Adı ile Oku

23-08-2018 12:42 Güncelleme : 23-08-2018 12:42

Gerçekten de hayatımıza baktığımızda Rabbin istediği kimliğin neresindeyiz? Ne kadar ıslah olmuş ve Rabbi hayatın neresine müdahale ettiriyoruz? Yoksa bizler de onlar gibi seçilmiş olduğumuzu zannedip, Yahudi ve Hristiyan olun ki doğru yolu bulasınız ya da cennete giresiniz diyenler gibi, sadece elhamdülillah Müslümanım deyin ki doğru yolda olasınız ve cennete giresiniz diyen aldanmışlardan mıyız?

Yaratan rabbin Adı ile.

Cahil insanlar yaratmanın Allah’a ait olduğunu ondan başka kimsenin yaratamayacağını bilirler. Ama bu yaratma onlarda pratik bir etki meydana getirmez. Ya da onların yaşamlarında bunun terbiye edici bir mahiyeti yoktur.

Bu manadan olarakta Rububiyyeti ondan başkasına ya da başkalarına vererek Yaratan ile Rabb arasındaki bağı koparmaktadırlar.

Oysa şu bir gerçektir ki yaratan, Rabb olandır. Rabb olma vasfı için yaratma zorunludur.

Şu halde her kim yaratıcı ise o Rabb ise ,Rabb olarak kabul edilen de zımnen yaratıcı olarak kabul ediliyor demektir.

Bizler de esasen bu durumdan farklı bir durumda değiliz.

Yaratıcı olarak Allah’ı gördüğümüz halde Rabb olarak onu görmekte değiliz. Onu Rabb edinmemiz gerektiğini söyleriz, kabul ederiz, ama hayatımızda bunun etkileri yoktur.

Hayatımızda başka Rabbler edinmişiz.

Bizi terbiye eden, eğiten, tasavvur ve kavramlarımız ile, hayattaki beklenti ve hedeflerimizi belirleyen Rabb olmamıştır.

Onun yerine, dünyalıkları koymuş onları hedef haline getirerek, bunlara göre bizler şekillendirilmişiz. Hani bazen diyoruz ya, iş yaşamı, para, makam bizi bozdu diye.

Bazen de tabii olunan din adamı altındaki kimselerin sözlerini de kati delil olarak kabul edip, Onları da hayatı terbiye edip, müdahil olan olarak kabul ederek Rabblar yerine koymaktayız.

Gerçekten de hayatımıza baktığımızda Rabbin istediği kimliğin neresindeyiz? Ne kadar ıslah olmuş ve Rabbi hayatın neresine müdahale ettiriyoruz?

Yoksa bu benim hayatım kimse karışamaz deyip, hayat tarzım benimdir mi diyoruz?

Bu esasen kitabın bir kısmına iman edip bir kısmını inkar eden israiloğullarından farklı bir uygulama olmakta değildir.

Hal böyle iken Allah’tan başka Rabbler bu alana giriyor demektir ki, bu durumda Allah ile beraber Rabbler edinilmiş olmakta değil midir?

İşte zaten tüm meselede burada olmaktadır.

Elçiye karşı çıkanlar yaratıcı olarak Allah’ı görürken Rabb olarak onu alenen kabul etmezlerken, bizler ise alenen değil, yaşantımızla onu Rabb olarak kabul etmediğimizi göstermekte değil miyiz?

Hal böyle iken bizim onlardan ne farkımız oldu?

Yoksa bizler de onlar gibi seçilmiş olduğumuzu zannedip, Yahudi ve Hristiyan olun ki  doğru yolu bulasınız ya da cennete giresiniz diyenler gibi, sadece elhamdülillah Müslümanım deyin ki doğru yolda olasınız ve cennete giresiniz diyen aldanmışlardan mıyız?

 

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA