25 Agustos 2019 Pazar

Rabb ile Karşılaşma

19-08-2018 16:43 Güncelleme : 19-08-2018 16:43

Allah ile karşılaşma bilinci içinde olmanın ne olduğunu Talutun ordusunda bulunan mümin mücahitler bizlere anlatmaktadırlar. Calutun çok kalabalık ordusu ile karşılaştıkları halde asıl karşılaşmanın bu olmadığını asıl karşılaşmanın Rabb ile karşılaşma olduğu bilinci içinde onlardan korkmamakta ve sonuçlardan dolayı da bir endişe duymamaktadırlar. Bu, aslında salt savaş alanı unsuru değil, hayatın diğer tüm alanlarına da yayıldığında tüm her zamanlarda ve mekanlarda Rabbe kavuşmayı herşeyin üzerinde görmek gerekliliğini ifade eder.

Allah ile karşılaşacaklarını bilenler Nice az topluluklar çok topluluklara Allah’ın izni ile gaalip gelmişlerdir. Allah sabredenler ile beraberdir. Bakara 249

Allah ile karşılaşma bilinci içinde olmanın ne olduğunu Talutun ordusunda bulunan mümin mücahitler bizlere anlatmaktadırlar.

Calutun çok kalabalık ordusu ile karşılaştıkları halde asıl karşılaşmanın bu olmadığını asıl karşılaşmanın Rabb ile karşılaşma olduğu bilinci içinde onlardan korkmamakta ve sonuçlardan dolayı da bir endişe duymamaktadırlar.

Bu, aslında salt savaş alanı unsuru değil, hayatın diğer tüm alanlarına da yayıldığında tüm her zamanlarda ve mekanlarda Rabbe kavuşmayı herşeyin üzerinde görmek gerekliliğini ifade eder.

Oysa kendimize baktığımızda bu şekilde bir bilinç içinde olmadığımızı apaçık bir şekilde görmekteyiz.

Çünkü karşılaşacağımızı umup, yüzleşip altında ezileceğimiz olarak gördüklerimiz beklentilerimiz, dünyalıklarımız ,mallar ve nefislerimiz olmuştur.

Oysa bunlar şahit olarak varolacak iken bunlara rağmen Rabb ile karşılaşacağımız ümidi içinde onun karşısında ne yapacağımızı düşünmemiz gerekir.

Bu düşünce içinde tüm engellerimizi aşmamız gerekir. İşte bu, müminler ordunun kalabalık olmasına rağmen Rabb ile karşılaşmanın daha önemli olduğu bilinci içinde bu ordu ile karşılaşmayı daha önemsiz ve küçük görmüşlerdir.

İşte bizlerinde hayatımızda karşılaşıp yüzleşmemiz gereken o unsurların tümünü Rabb ile karşılaşmaya rağmen tercih ediyor muyuz? Ya da Rabbi mi tercih ediyoruz.

İşte bu ahiret inancının kanıtı olarak var iken sadakatin de göstergesi olmaktadır.

Her kim sonrasına yani Rabb ile karşılaşmaya iman ettiğini söylüyorsa bu karşılaşmanın gereği olarak bu karşılaşma önündeki tüm engelleri aşmak durumundadır.

Bu karşılaşmanın önünde hiçbir engel koymaması gerektiği gibi bu karşılaşmanın kişide vukuu da şu ayette açıkça kendisini göstermektedir.

Kim Rabbi ile karşılaşmayı ümid ediyorsa salih amel işlesin ve Ona hizmette hiç kimseyi ortak kılmasın Kehf 110

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA