25 Agustos 2019 Pazar

Neyi Tilavet Ediyoruz ?

19-08-2018 08:05 Güncelleme : 19-08-2018 08:12

Tilavet etmek ayın güneşi takibinde kullanılması, onun ışığını güneşten almasındandır. Hal böyle olunca bizler hayat ışığımızı nereden alıyoruz. Neyi takip ediyor veya hayat ışığı olarak neyi görmekteyiz. Kitap nur ise hayatı aydınlatmak üzere var olan bir güneş ise onun bizim güneşimiz olup bizlerin ay gibi onun ışığını yansıtmak üzere ondan nurları almamız gerekirken, biz nuru nerede arıyoruz? Neyi takip ediyor ve izliyor ya da üzerinde çalışıyor veya peşinden koşturuyoruz?

Onlar ki kendilerine kitap verdik. Onu takip ederler. Hakkı ile takip ederler. Onlar ona iman etmişlerdir.Bakara121

Yüce Rabbin rabbani olma vasfı itibari ile kullarına indirdiği bu kitap her yönü ile eşsiz bir kitaptır. Uslubu, kelimeleri, ifadeleri, getirdiği delilleri v.b.

Bu hali ile bu kitaba yaklaşımda diğer kitaplar gibi olmamalıdır.

Onun konumuna ve şanına yakışır olmalıdır.

Bu yaklaşım ise yine bu kitapta belirtilmiştir.

Onun hakkını vermek.

Tilavet, okumak, takip etmek, ilim ve amelle ona bağlanmak manalarına gelirken, bu manada onu tilavet etmek gerekir.

Bunun için öncelikle onunla aramızdaki engelleri ortadan kaldırmamız gerekmektedir.

Bu engeller, ona yakınlaşmamıza mani olan herşeydir. Bunlar nefsimizden ve dışımızdan olabilir. Rahatlık, makam mevkii, mal ve oğullar, teknolojik aletler, yaşam seviyesinden taviz vermeme gibi kendi arzu ve hevamızdan neşet eden unsurlar olduğu gibi, dışımızdan olarak, birsine bağlanma ile kurtuluşa ereceğimiz ya da şefaat ile kurtulacağımıza veya sayılı birkaç gün haricinde ne de olsa cennete ulaşacağımız ile seçilmiş olmamız hesabı ile ne de olsa affolunacağız inancı ile geleneksel anlayış ve algılamaları aşamama ile kolaydan birilerinin okumalarını benimseme şeklinde de olabilir.

Bu kitap ile aramızda bir engel olabileceği gibi ayrıca kitaba yaklaştığımızı söylediğimiz halde onu nağmeli, makam ve güzel ses ile manalarını bilmeksizin okuma şekli de bir engeldir.

Hatta onu anlama babında üzerinde düşünmeksizin, sadece meal okuyarakta aynı yanılgıya düşebiliriz.

Şu halde engellerimizi kendi iç muhasebemizi yaparak tespit etmeli ve bunları aşmanın yollarına bakmalıyız.

Tilavet etmek ayın güneşi takibinde kullanılması, onun ışığını güneşten almasındandır.

Hal böyle olunca bizler hayat ışığımızı nereden alıyoruz. Neyi takip ediyor veya hayat ışığı olarak neyi görmekteyiz.

Kitap nur ise hayatı aydınlatmak üzere var olan bir güneş ise onun bizim güneşimiz olup bizlerin ay gibi onun ışığını yansıtmak üzere ondan nurları almamız gerekirken, biz nuru nerede arıyoruz? Neyi takip ediyor ve izliyor ya da üzerinde çalışıyor veya peşinden koşturuyoruz?

Topçuyu, popçuyu, magazin dünyasını, sosyeteyi, malı biriktirmeyi, arabayı değiştirmeyi ,teknolojik gelişimleri ya da NEYİ?

Bu kitap üzerinde kafa yormadan, onunla amel etmeden ondan ışık alıp etrafımıza yansıtamayız. Bunun anlamı bizim onun hizmetçisi olmamız, onunla varlık ve mana kazanmamız, hayatımızın amaç ve hedeflerini onun belirlemesi demektir.

Şu halde tümü ile hayatın ona vakfolmasından bahsediyorsak, biz bu şekilde bir adayış içinde olduğumuzu söyleyebilir miyiz?

Eğer söyleyemiyorsak şu halde başkalarından aldığımız ışık değil de bu ışığı söndürücü rüzgarlar var demektir ki bu rüzgarlarla bizler savrulduğumuz gibi insanları da savuruyoruz demektir. Bu rüzgarlar ile savrulup, savuruyorsak o zaman bziler karanlıklar içinde kalmaya mahkumuz demektir. Bu durumda yollarımız kaybeder, karanlıklar içinde av olur, etrafımızdaki hiçbirşeyin farkına varmayan şuursuzlar oluruz.

Bu şu anki durumumuz değil mi?

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA