16 Temmuz 2019 Salı

Ramazan Bayramı

15-06-2018 16:36 Güncelleme : 19-06-2018 11:34

Ramazan Bayramı

Ramazan boyunca şayet pide yemek, mükellef sofralarda vakit geçirip, yemekten sonra teravih ve yatmak olarak algılamış ve bu şekilde geçirmiş isek burada edinilen bir kazanım olmaz. Bu durumda belki biraz yağ eksilmiş ya da biraz yağ kazanılmış olabilir. Ama Ramazanda Kur’an’ın inmeye başlaması hesabı ile bize de inmeye başlamış ve gecelerimiz kadir gecesi gibi olmuş ise işte burada bir kazanım elde edilmiş demektir.

Bayram

Bayramlar bizim için önemlidir.Bizden derken herkesten bahsetmekteyim.Çünkü bir kısmı bunu tatil olarak görürken, kimi küskünler için barış vakti, kimi açlık ve sigarasızlıktan kurtulma olarak görürken esasen bizlerin görmesi gereken bundan bambaşka birşeydir.

Bayram esasen ramazanda edinilen kazanımların tüketiminin başlangıç noktasıdır.

Bunun anlamı bu kazanımların sevinç içinde tüketilmesinin başlangıcı ve aynı şekilde bunun sürdürülmesidir.

O halde bu kazanım nedir?

Ramazan boyunca şayet pide yemek, mükellef sofralarda vakit geçirip, yemekten sonra teravih ve yatmak olarak algılamış ve bu şekilde geçirmiş isek burada edinilen bir kazanım olmaz. Bu durumda belki biraz yağ eksilmiş ya da biraz yağ kazanılmış olabilir.

Ama Ramazanda Kur’an’ın inmeye başlaması hesabı ile bize de inmeye başlamış ve gecelerimiz kadir gecesi gibi olmuş ise işte burada bir kazanım elde edilmiş demektir.

Bu kazanım, Kur’an bilinci ve anlaşılması bağlamında akleden bir nitelikte olmuş ise işte burada bunun bayramı yapılmış olur.

Akıl ; menetmek, bağlamak manalarına gelen olarak bu okuma bizi tutmuş ve kötülüklerden menetmiş iken diğer taraftan hayat ile aramızdaki hukuku bağlayan niteliğine bürünmüş ise işte burada bir kazanım elde edilmiştir.

Ama bu kazanım yeterli değildir. Bu kazanımın meyvelerinin de devam ettirilmesi gerekir.

Bu da o kazanımın bereketli olması manasında gelir ki Ramazan bu manada bereket üretme zamanı olarak karşımızda durur. Ama bu üretim işçi gibi çalışmayı gerekli görürse buna göre bizler bu tür bir çalışma içine girmiş olmamış gerekir.

O halde işçi gibi çalışıp bir üretimde bulunmuş isek bu üretimin kazancı da sonraki zamanlarda harcayacağımız bir bereket olarak gündeme gelir.

Şu halde biz ramazanı ve bayramını bu manada mı anlamaktayız?

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA