19 Haziran 2019 Çarşamba

Çalışmalıyız

11-06-2018 22:10 Güncelleme : 19-06-2018 11:32

Çalışmalıyız

Rabb İsrail oğullarının bu korkaklık ve dünyevi perestliklerini ifade ederken bizler de şayet bu konumda isek aslında aynı hastalıktan bizlerinde muzdarip olduğundan bahsetmek mümkün olmaktadır. Gerçekten yalnızca Allah’tan korkacak kadar cesur muyuz? Gerçekten çokluğun değil, niteliğin önemli olduğunu söyleyecek ve bunu bilecek kadar olgun muyuz? Bizler gerçekten kimleri dost ediniyoruz ve gerçekten çalışıyor muyuz? Yoksa siz içinizden çalışanları, Allah’ı elçiyi ve iman edenleri dost edinenleri belirlemeden bırakılacağınız üzerine mi hesaplar kuruyorsunuz? Enfal 16

O halde nasıl cihad edeceğiz. İsrailoğulları sen ve Rabbin gidin savaşın biz burada kalıcılarız derken diğer taraftan yüce Rabb  aslında nasıl cihad edileceğini de bildirmektedir.

İşte talut ordusunda olup, bir avuç suya kanaat ederek, Nice az topluluklar vardır ki çok topluluklara galip gelmiştir diyenler…

Düşmanla karşılaştığınızda başka bir birliğe katılmak ya da yeniden çarpışmak dışında geriye kaçmak yoktur,dusturu.

Sebat edip Allah’ı çokça anın emri.

Siz Allah’a dayanmış ve ondan yardım beklerken size kim gaalip gelebilir. Yalnız benden korkun. Onlardan korkmayın motivasyonu..

Şeklinde hatırlatmalarda bulunan Rabb aslında israiloğullarının neden bu sözü söylediklerine de işaret etmektedir.

Buna göre bunlar korkaklardır, bunlar sebat etmeyen ,Allah’ı çokça anmayan, Az ile yetinmeyip, fedakarlık etmeyen, galibiyeti matematik olarak görenlerdir.

Hal böyle olunca derin değil, yüzeysel ve dünyevi bakan dünyaperest bu insanlar dünyaya bağlılıkları hesabı ile canlarını feda etmekten imtina ederek, canlarının Rabbten daha değerli olduğunu söyleyecek kadar kibir içine girmiş uyuzlardır.

Rabb İsrail oğullarının bu korkaklık ve dünyevi perestliklerini ifade ederken bizler de şayet bu konumda isek aslında aynı hastalıktan bizlerinde muzdarip olduğundan bahsetmek mümkün olmaktadır.

Gerçekten yalnızca Allah’tan korkacak kadar cesur muyuz?

Gerçekten çokluğun değil, niteliğin önemli olduğunu söyleyecek ve bunu bilecek kadar olgun muyuz?

Bizler gerçekten kimleri dost ediniyoruz ve gerçekten çalışıyor muyuz?

Yoksa siz içinizden çalışanları, Allah’ı elçiyi ve iman edenleri dost edinenleri belirlemeden bırakılacağınız üzerine mi hesaplar kuruyorsunuz? Enfal 16

İşe mesele tümü ile bu. İnandık demekle terkedilme yok. Çalışma ile bu doğrulanmadıkça, ilah olarak Allah, elçi olarak resul, arkadaşlar olarak iman edenlerin kabul edildiği işaretlenmedikçe bırakılmak yoktur.

Bunun içinde sen ve Rabbin gidin savaşın diyemeyiz. Bunu sözle değil de fiilen çalışma ile göstermez isek bunu çalışmayarak söylemiş olmakta değil miyiz?

Arkadaş edindiklerimiz kim? Hayatımızda Allah yerine koyduğumuz, kendisine hizmet edip, kendimizi mecbur hissettiğimiz kim?

İman edenlerle işimiz nedir? ihale takibi, iş ve makam takibi için sabah akşam Rabbi ananları yanımızdan kovmakta mıyız? Onları işsiz, parasız, maddi durumu zayıf diye aşağılamakta mıyız?

Onlar ile birlikte kurşunlaşmış bina gibi çalışacak iken,onlardan uzaklaşarak kimle kurşunlanmış bina gibi olmaktayız.

Çalışmalarımızın sonu nedir? Ya da ne için çalışyoruz. Kimin mücahidiyiz?

 

 

 


YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA