24 Mayis 2019 Cuma

Yardımsız ve zavallı olduk.

10-06-2018 17:34 Güncelleme : 10-06-2018 17:34

Nefsimize mi hizmet ediyoruz? Şeyhe, Hocaya, Hacıya mı? Yoksa başka bir takım şeyler buldukta onlara hizmet ile kendimize fayda sağlayacağımızı mı zannediyoruz? Çabalamak zorundayız. Yalnızlıktan kurtulmak, acziyet ve zayıflıktan güç ve izzete sahip olmak için Rabbe hizmet etmek zorundayız. Yalnızca yardım edecek olan , yardımın tek kaynağı olan o ise, zorunlu olarak O’na hizmet etmemiz ve ondan beklenti içine girmemiz zorunludur

Ey Musa Sen ve Rabbin gidin savaşın biz burada oturanlardanız. Maide 24

Musa a.s ‘a israiloğullarının söylediği söz bu idi. Bu tarihi bir söz iken o, tarihte kalan bir söz değil idi. Çünkü bu söz bizlerin hayatına da dokunmuş , düşünen kimselere rahatsızlık vermişti.

Bu, şimdiki bizim bir hastalığımız olarak ortaya çıkmaktadır.

Zira bizler bu dinin memurları olarak onu yaşamak, yaşatmak ve daima diri tutmak üzere gayret sarf edenler olmamız gerektiği halde, ona karşı tutumlarımızda farklılıklar vardır.

Onun için çaba sarf etmekte değiliz. Bunun için yardımlardan uzak olarak muhtaç duruma düşmüşüz. Zira Allah, Allah’a yardım ederseniz o da size yardım eder diyerek yardım olunmanın şartını bu şekilde açıklarken bizlerin neden yalnızlık ve acılar içinde, dilenen, sürünen, zavallı konumda olduğumuz ortaya çıkmaktadır.

Bizlerin yardımı beklediğimiz yerler mi başka? Y a da bizler bu yardımı başkalarından mı beklemekteyiz?

Zira bu hususta hayatımızı adadığımız her ne ise o halde bizler ondan yardım ve fayda beklemekteyiz.

Oysa ancak sana hizmet eder ancak senden yardım bekleriz derken, şimdi kendisine hizmet ettiklerimiz kimlerdir ki onlardan bir yardım ya da fayda beklemekteyiz.

Nefsimize mi hizmet ediyoruz? Şeyhe, Hocaya, Hacıya mı? Yoksa başka bir takım şeyler buldukta onlara hizmet ile kendimize fayda sağlayacağımızı mı zannediyoruz?

Çabalamak zorundayız. Yalnızlıktan kurtulmak, acziyet ve zayıflıktan güç ve izzete sahip olmak için Rabbe hizmet etmek zorundayız. Yalnızca yardım edecek olan , yardımın tek kaynağı olan o ise, zorunlu olarak O’na hizmet etmemiz ve ondan beklenti içine girmemiz zorunludur.

İsrail oğullarının nankörleri gibi yapamayız. Onlar gibi yaparsak işte onlara nasıl oralar haram kılınmış ve şaşkın şaşkın dolaşmışlarsa, bizlerin durumu da buralarda bundan başkası olmayacaktır.

Zaten mevcut durumumuzda açıkça bunu ortaya koymakta değil midir?                                                

O halde neyi bekliyoruz. Bizi kurtaracak olan birilerini mi? Oysa Allah’ın kitabı önümüzde açıkça durmakta iken, adımıza birilerine vekalet verip onların mı bizim adımıza savaşmasını istiyoruz?

Şayet böyle ise biz kesinlikle bu durumdan kurtulamayız?

Kendimizi aşmadıkça, nefis zindanı içinde volta atıp dururuz. O zindan içinde çürür gideriz.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA