24 Mayis 2019 Cuma

Allah'ı unutan Kendisini Unutandır.

30-05-2018 21:08 Güncelleme : 30-05-2018 21:08

Aslında şu anda şahsiyet sahibi olarak ortaya çıkamayıp, savrulmamız, birbirimizi tanıyamamamız, korkunç bir yabancılaşma içinde olmamız, gaddar, hırslı, cimri, dedikoducu, zinakar, yalancı, mal peşinde koşmamız, insanlığımızı kendimizi unutmamız işte bunun tek nedeni Allah’ı unutmamızdır.

Ey iman edenler Allah’ı unutan  bu yüzden onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın.İşte onlar fasıkların ta kendileridir.Haşr 19

Yüce Rabb iman edenlere dikkatli olmaları hususUnda bir tavsiye de bulunmaktadır.Bu tavsiye iman eden ve iman ettiğini söyleyen herkese teşmildir.

Her ne kadar bir çok iman ettiğini söyleyen kişi iman ettiğini söylese de esasen bu ayetin manasından hareketle çok daha kötü durumda olduğumuz açıktır.

Yüce rabb insanın kendisini bilmesini ,Allah’ını hatırlamasına bağlamaktadır.Allah’ını unutanın aslında Allah’ı değil kendisini unuttuğunu söylemektedir.

O halde insanın bilinlinçli olması, varlığının farkına varması ancak Allah’ı unutmaması ile mümkündür.

Buna göre insan kendisini Allah’a göre konumlandırmalıdır. Bu durumda insanın kendi ölçü birimi, yeryüzündeki konumu, insanlığı ve değeri ama hepsi Ancak Allah’ı hatırlaması ile mümkündür.

Fakat bu hatırlama sadece dil ile olan değil, amel boyutunda sadakati ve doğruluğu ifade eden bir üst noktada kendisini göstermelidir.

Şu halde bu hatırlama söz ve öz birliği içinde amel havuzuna akan gür ve tertemiz bir çağlayan gibidir.

Bu durumda Allah’ın emirlerinden haberdar olmak gerektiği gibi, onu aynı şekilde gereğince değer vermek konuları da sözkonusu olmaktadır.

Buna göre Ona gereğince değer vermek onu daima hatırlamak ise, bu şekilde olanlardan olduğumuzu iddia edebilir miyiz?

Bizlerin unutmadığı ya da unutmak istemediğimiz şeyler nelerdir? Daima hatırlayıp andığımız o şeyler nelerdir?

Ailemiz mi? Adamlarımız mı? Memleketimiz, Paralarımız mı? Şeyhimiz, hocamız, efendi olarak gördüklerimiz mi?

Aslında şu anda şahsiyet sahibi olarak ortaya çıkamayıp, savrulmamız, birbirimizi tanıyamamamız, korkunç bir yabancılaşma içinde olmamız, gaddar, hırslı, cimri, dedikoducu, zinakar, yalancı, mal peşinde koşmamız, insanlığımızı kendimizi unutmamız işte bunun tek nedeni Allah’ı unutmamızdır.

Bu durumda yol işaretlerimiz kaybolmuş ve fasıklar gibi yoldan çıkmışlar olarak dengesiz hareketler içinde, aşırıklara boğulmuşuz.

Allah’ı unutan hadsiz, hayatında sorumsuz davranan bir serseriden başka ne olabilir ki?

Hayatımı istediğim gibi yaşarım, hayat tarzımı ben belirlerim der. Zulmeder, ezer, yetimi ve yoksulu doyurmaz.

Bu hali ile tüm kötülüklerin fitne ve fesadın çıkış kaynağı ne parasızlık, ne evsizlik, ne eğitimdir. Bunun tek nedeni Allah’ı unutmaktır. Her kim Allah’ı unutursa o kendisini unutan serseri biri gibi hayatı sönmüş olacaktır.

Bu, gelen tüm elçilerin insanlara özellikle üzerinde dura dura vurguladığı bir hakikattir.

Çünkü bu, insanlığın yitik duygusu, özlemini çektiği bir anıştır. İnsanın kendisine, özüne dönüştür.

Şu halde özden uzaklaşma Allah’ı unutma ile ise öze dönüşte onu hatırlama ile olacaktır.

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA