19 Nisan 2019 Cuma

Borçlanılacak Yegane Mercii Alemlerin Rabbinden Başkası Değildir.

05-05-2018 17:47 Güncelleme : 07-05-2018 13:02

Borçlanılacak Yegane Mercii Alemlerin Rabbinden Başkası Değildir.

Dini yalnız ona halis kılmak, yalnız ona muhtaç olduğu bilinci içinde ondan istemektir. İşte bu tür bir bilinç içinde olursak kimseye aslında muhtaç olmadığımızı bilir ve yalnız Allah’a muhtaç olduğu bilinci içinde şahsiyet kazananlardan oluruz. Fakat hep birine muhtaç olduğumuzu zannettiğimizde, şeyhe yönelir, hoca kılıklı adamlara yönelir, patronlara yönelir, siyasetçilere yönelir, makam sahiplerine yönelir, grup ve derneklerden medet umarız. Onlara bu tür bir bağlılık içinde onlardan ecir bekleyenler olarak Allah’a halis bir şekilde yardım bekleyenlerden olamayız.

Nankörlerin hoşuna gitmese de dinde ona halis kimseler olarak Allah’ı çağırın Mümin 14

Müslüman olduğunu söyleyen bizler olarak bu Müslümanlığımızın gereğini ifa etmeliyiz. Bunu yaparken, birilerinden korkmak, onların tepkisi ve hışmından çekinmek ya da onlar ile aramızda problemler olur diye düşünerek Allah ile beraber birisi ya da birilerini gözetmek yalnızca Allah’a teslim olmak değildir.

Bu, şimdi insanlarımızda bariz bir şekilde görülen unsur olarak var iken bizim esasen kimseye de borcumuz yoktur.

Din “deyn” kökünden borç anlamına gelirken dinin yalnız Allah’a halis kılınması ve yalnız ondan istenmesi, kendisine borçlanılacak yegane gücünde o olduğunu ortaya koyar.

Zira gerçekten de böyledir. Çünkü herşeyi yaratan odur. Rızkı veren ,  Kendisinden faydalanılacak olan şeyi, insana faydası olanı veya insanın hoşuna gidecek olanı, onun ihtiyacı olanı da yaratan o değil midir? Evet, o dur. Şu halde insanın kendisine borçlu olduğu da ondan başkası olabilir mi?

Zaten herşeye rızkını veren de ondan başkası mıdır?

Hayır. Buna göre insan kimden ister, kimden istemelidir.

Eğer bir şey için kaynak istiyorsa ondan istemeli, kredi istiyorsa ondan istemelidir, yardım istiyorsa ondan istemelidir.

Dini yalnız ona halis kılmak, yalnız ona muhtaç olduğu bilinci içinde ondan istemektir.

İşte bu tür bir bilinç içinde olursak kimseye aslında muhtaç olmadığımızı bilir ve yalnız Allah’a muhtaç olduğu bilinci içinde şahsiyet kazananlardan oluruz.

Fakat hep birine muhtaç olduğumuzu zannettiğimizde, şeyhe yönelir, hoca kılıklı adamlara yönelir, patronlara yönelir, siyasetçilere yönelir, makam sahiplerine yönelir, grup ve derneklerden medet umarız. Onlara bu tür bir bağlılık içinde onlardan ecir bekleyenler olarak Allah’a halis bir şekilde yardım bekleyenlerden olamayız.

İhlaslı bir şekilde Allah’a yönelmek öncelikle nefis ve insanların bağımlılığından kurtulmakla mümkün olur.

Ey insanlar Allah’a firar edin. Fatır süresi

Fakat  İnsan muhtaç bir varlıktır. Bu muhtaciyetini de Allah’tan isterse gerçek manada da tatmin olur.

Kalpler ancak Allah’ı daima hatırda tutmakla tatmin olur. Rad süresi

.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

En Çok Okunanlar

ANKET - ARAŞTIRMA