16 Temmuz 2019 Salı

O büyük bir haberdir. Ama siz ona arkanızı dönüyorsunuz. Sad 67-68

22-04-2018 23:30 Güncelleme : 25-04-2018 10:47

O büyük bir haberdir. Ama siz ona arkanızı dönüyorsunuz. Sad 67-68

Neleri takip ediyor ve peşinden koştuğumuz haberler nelerdir? Sosyal medya da laf yetiştirmek, birilerini kızdırmak, aşağılamak ve tahkir etmek üzere açıklarını aramak, futbol haberleri, cinsellik haberleri, sosyete yaşam haberleri, para, mal ve mülk haberleri ile vakit geçirmeye yönelik gereksiz ve faydasız haberler.

O büyük bir haberdir. Ama siz ona arkanızı dönüyorsunuz. Sad 67-68

Yüce Rabb bizlere geçmiş elçilerin hayatlarından,  hayat tarzımızın nasıl olması gerektiğinden, göklerin ve yerin niçin yaratılmış olduğundan, İnsanların birbirlerini nasıl aldatıp- köleleştirdiklerinden, hesap ve ahiret hayatı ile Rabbe rağmen azgınlık, fesad ve fitne ile kötülükte birbirlerine yardımlaşan kimselerin çatışmalarından, salih amel işleyenlere karşı yapılan hakaret ve aşağılama ile alaya almalardan bahsederek hayata dair büyük haberler vermekte ve bunların bizlerin hayatına dokunmasını  istemektedir.

Ama bizlerin haber olarak niteledikleri ya da buna rağmen önemsediğimiz şeyler nelerdir?

Neleri takip ediyor ve peşinden koştuğumuz haberler nelerdir?

Sosyal medya da laf yetiştirmek, birilerini kızdırmak, aşağılamak ve tahkir etmek üzere açıklarını aramak, futbol haberleri, cinsellik haberleri, sosyete yaşam haberleri, para, mal ve mülk haberleri ile vakit geçirmeye yönelik gereksiz ve faydasız haberler.

Bunlardan herbiri bizi asıl haberden, büyük ve önemli haberden uzak düşürecek haberlerdir.

İçinde bulunduğumuz şu çağda kitle iletişim araçları, internet, sosyal medya, gazete dergi, televizyon v.s gibi araçlar ile yoğun bir haber yağmuru altında onları bir rahmet olarak görüp icabet etmekteyiz.

Onları hayatın gerçeği ve değer verilmesi gereken olarak görerek, onların doğruluğunu da araştırma gayreti içinde olmaksızın, kimin söylediğini de araştırmadan , hayatımızda bu haberlere gerek uygulama gerekse yer bulma açısından önem vermişiz.

Bu durumda hep küçük ve değersiz meşgaleler içinde, onların endişe ve korkusu ile dolmuş, onlar ile ferahlanmış ve basit dünyanın basit insanları olmuşuz.

Oysa böyle midir? Bizler ne için varız? Islah olmak, ıslah etmek, eğriye meydan vermemek, eğri olanı düzeltmek, umud olmak, ümidvar olmak, bereketler getirmek, yeryüzünü imar ve inşaa etmek, kötülük ve fuhşu silmek ve onu engellemek, yetime, yoksula sahip çıkmak, mazlumun yanında olmak, adaleti ayakta tutan şahitler olmak için var iken,

İlgilendiğimiz sözler, haber değeri taşımayan basit unsurlardan, hevaya hoş gelen, nefsi okşayan boş lakırtı ve dedikodudan başka bir şey değildir.

Buna rağmen hala önder ve öncü olduğumuzu söylüyoruz, hala seçilmiş ve seçkin olduğumuzu söylüyoruz, hala Allahın bizleri kayıracağını söyliyoruz ya gerçekten de bizlerin aklı başından gitmiş, aptallaşmış birer serhoş olduğumuzdan başka bir ruh hali içinde olmadığımızın kanıtıdır bunlar.

Gelin haber değeri olanlar ile ilgilenelim. Hayatımızın içinde bunlar olsun. İnsanlara bunlar ile gidelim.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA