16 Temmuz 2019 Salı

Miraç Konusu

14-04-2018 08:00 Güncelleme : 20-04-2018 18:00

Miraç Konusu

Miraç gecesi Hadislere göre Hz Muhammed göğe yükselmiş ve bu yükselmede gök katlarını Cebrail ile birlikte aşarken sırayla Âdem, Yusuf, Yahya ve İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş, yedinci kat gökten sonra Sidret'ül münteha’ya çıkmıştır. Cebrail’in Sidretü’l-Münteha’dan ileriye geçememesi üzerine yolculuğunu tek olarak sürdürmüş, zaman, mekân ve cihetin olmadığı ifade edilen katta Allah ile aracısız görüşmüştür. 

Miracın anlamı bu şekilde belirtilirken ilginçtir İsra süresinde bir ayet böyle bir durumun kesinlikle olmayacağını ifade etmektedir.

İlginçtir, miracın olduğu söylenen sürede bunun  mümkün olmadığı söylenmektedir.Ayet şöyledir:

Ya da altından bir evin olmalı veya göğe çıkmalısın. Bize, okuyacağımız bir kitap indirmediğin sürece göğe çıktığına da asla inanmayız.” De ki: “Rabbimi tenzih ederim. Ben, sadece beşer bir elçiyim.”İsra 93

Rabbimiz bunun olmayacağını açıkça söylemişken buna rağmen miraç ile onun yükseldiğini söyleyenler veya buna inananlar olarak bizler açıkça Kur’andan habersiziz demektir.

Rabbin kitabında yazdıklarından habersiz olarak hurafelere uymuş ve bizleri apaçık bir şekilde aldatmışlardır.

Öyledir. Çünkü Allah pisliği aklını kullanmayanların üzerine boca eder.

Bizlerde böyle bir şey var imiş gibi kabul etmiş bu geceyi kutsamış, duaların isteklerin bu geceye özel daha bir makbul olduğu noktasında Resulullah adına yalan uyduranların da sözlerine uymuşuz.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA