16 Temmuz 2019 Salı

Sevgi İçinde Yaşamak

01-04-2018 21:11 Güncelleme : 02-04-2018 13:20

Sevgi İçinde Yaşamak

Esasen Rabbe olan eşsiz sevgiye çağıranlar, içinde nefretin olmadığı bir dünyaya sevgiye çağırmaktadırlar. Eğer böyle bir dünya isteniyorsa bunun nasıl olacağını şu halde İbrahim a.s örneğinde tüm dünyaya Yüce Rabb ortaya koyamaktadır. Varlığın ayakta tutucusu, göklerin ve yerin zeval bulmaması ancak kendi elinde olan Rabbe karşı sevgiyi tüm sevgiler üzerinde tutup bu sevgiden diğer tüm sevgi ve saygılar bunun üzerinden düzenlendiğinde işte o zaman dünya daha bir yaşanabilir olabilir, işte o zaman ancak insanlar gelecekte de huzurlu olabilirler.

Ve İbrâhîm dedi ki: “Siz, sırf aranızdaki dünya hayatında sevgi için Allah’ın astlarından birtakım putlar edindiniz. Sonra kıyâmet günü, kiminiz kiminizi tanımayacak, kiminiz kiminizi dışlayıp gözden çıkaracaktır. Varacağınız yer de cehennemdir. Ve sizin için yardımcılardan da yoktur.”Ankebut 25

İnsanları bir arada tutan bir takım unsurlar vardır ki insanlar bir arada bulunmaları için bunlara sarılırlar. Onlar bununla bir arada bulunacaklarına inandıklarından , huzuru, birliği, dirliği bunlarda bulduklarından dolayı onlar üzerinde asla sorgulamaya gitmez ve onları temel taş olarak gördüklerinden onların etrafında birlik olmaya birbirlerini çağırırlar.

Bu nokta da Allah’ın elçileri onlara geldiğinde hemen bunlar üzerinde birarada olmaya çağrı yaparak Yürüyün ilahlarınıza bağlı kalın sizden istenen budur diyerek tek yumruk olmaya insanları çağırırlar.

Hatta bölücülük yapma, ayrılık çıkarma veya uğursuzluk nedeni olarak Allah’ı tek olarak sevmeye çağıranları gördükleri gibi onları yurtlarından çıkarılması gerekenler kategorisine dahi koyarlar.

Atalarının inançları, Alimleri, Mezhep imamları, Müçtehitleri; Irk, Kan, soy gibi unsurları birbirleri arasına sevgi unsuru olarak koymaktadırlar.

Fakat asıl ıskaladıkları şey, daha üstün ve yüce olan Bir Allah’tır. O’na rağmen onunla aynı seviyede olmayanları onunla aynı seviyeye çıkararak onlara karşı sevgi besleyerek Allah’ın hakkı olan bu sevgiyi onlara vererek onları ilahlar edindiler.

Sevgiyi yerine vermek aslolan iken bu sevginin yerine verilmemesi açıkça bir düşmanlığı ortaya çıkaraktır.

Geçici dünya hayatının istenerek yapıldığı bu sevgi geçici bir süre için insanlar arasında birlik gibi görünen bir havayı oluşturabilir ama bu biraz daha uzun vadede aslında düşmanlığı bastıran bir unsur olarak ortaya çıkacaktır.

Çünkü bu tümü ile düşmanlığa evrilecektir.

Esasen Rabbe olan eşsiz sevgiye çağıranlar, içinde nefretin olmadığı bir dünyaya sevgiye çağırmaktadırlar.

Eğer böyle bir dünya isteniyorsa bunun nasıl olacağını şu halde İbrahim a.s örneğinde tüm dünyaya Yüce Rabb ortaya koyamaktadır.

Varlığın ayakta tutucusu, göklerin ve yerin zeval bulmaması ancak kendi elinde olan Rabbe karşı sevgiyi tüm sevgiler üzerinde tutup bu sevgiden diğer tüm sevgi ve saygılar bunun üzerinden düzenlendiğinde işte o zaman dünya daha bir yaşanabilir olabilir, işte o zaman ancak insanlar gelecekte de huzurlu olabilirler.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA