19 Nisan 2019 Cuma

Allah'ın Ayetlerine Karşı Tavır

24-02-2018 12:11 Güncelleme : 26-02-2018 09:05

Allah'ın Ayetlerine Karşı Tavır

Din Allahındır. Allah’ın dininin temsilcisi ise Muhammed (a.s)’ dır.Bu durumda Allah adına konuşma yetkisi sadece ona verilmişken, ondan başkası ya da başkaları kendisini Allah’ın elçisi yerine koyarak kendisine çağıramaz. Kendi cemaat ya da grubuna da çağıramaz.

Bu ayetler Kendilerine tevhidi ve ayetleri anlatan kişilere karşı verilen tepkiyi hatırlatıyor mu?

Onlar: "Bu Kur'an, şu iki şehirden bir büyük adama indirilmeli değil miydi?" dediler. Rabbinin rahmetini onlar mı taksim ediyorlar? …... Rabbinin rahmeti onların biriktirdikleri şeylerden daha hayırlıdır.

…Öyleyse sen, sana vahyedilen Kur'an'a sarıl. Şüphesiz ki sen doğru bir yol üzerindesin. Doğrusu o Kur'an, senin için de, kavmin için de bir öğüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz.

 Firavun kavmine seslenerek dedi ki: "Ey kavmim! Mısır hükümdarlığı ve altımdan akıp giden şu ırmaklar benim değil mi? Görmüyor musunuz? Yoksa ben, nerede ise meramını anlatamayan şu zavallıdan daha hayırlı değil miyim? - Eğer O'nun dediği doğru ise üzerine altın bilezikler atılmalı veya kendisiyle beraber onu tasdik eden melekler gelmeli değil miydi?"

Allah’ın ayetleri kendilerine hatırlatıldığı halde bazı kimseler konumlarını , mevkilerini Allah’ın ayetlerine rağmen daha yukarıda görerek, o ayetleri onlara hatırlatanlara karşı, saldırıya geçmektedirler. Daha özel olarak Sen Arapçayı ne kadar biliyorsun, Sen şu adamın gayret sarfettiği gibi gayret mi sarfettin, Bunca alimin görüşü bu iken sen kimsin? Diyerek Rabbin ayetlerine karşı kendi durumunu korumak için o kişi üzerinden saldırıya geçmektedirler.

Oysa söz  Rabbin sözü. Rabbin sözü bu iken, o kişiye karşı çıkılması ile aslında o kişiye değil Allah’a karşı çıkılmış olmakta değil midir?

Allah’ın ayetlerine karşı çıkanlar aslında kendilerini firavn vari görüp şu din mülkiyeti benim değil mi ya da şu alim ,hoca, şeyh,tarikat veya cemaat yetkilidir diyerek onların  mülkiyetinde demiş olmakta değiller midir?

Din Allahındır. Allah’ın dininin temsilcisi ise Muhammed (a.s)’ dır.Bu durumda Allah adına konuşma yetkisi sadece ona verilmişken, ondan başkası ya da başkaları kendisini Allah’ın elçisi yerine koyarak kendisine çağıramaz. Kendi cemaat ya da grubuna da çağıramaz.

O Allah adına yetkili değil iken, din benim söylediğimdir ve bana gassal önündeki meyyite gibi olacaksınız diyemeyecekleri gibi peşinden gidenlerin de böyle bir durumu var ise onları da bu nokta da kesinlikle uyarmalıdır.

Fakat her kim doğruyu söyler ise O Allahın kitabından konuşursa o söz alınmalıdır.Çünkü Rahmet Allah’ındır. Allah rahmetini dilediğine verir.

Sözün kimin söylediği değil, sözün ne olduğu önemlidir.

Onlar ki, sözü dinler ve onun en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerini doğru yola ilettiği kimselerdir. İşte onlar akıl sahipleridir. Zümer 18

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

En Çok Okunanlar

ANKET - ARAŞTIRMA