19 Nisan 2019 Cuma

İblis Niye Var

11-02-2018 09:50 Güncelleme : 12-02-2018 14:05

İblis Niye Var

Zira her zaman asıl olan söz ve öz birliğidir. Kişinin aynası ancak ve ancak onun işleridir.

İblis niye var?

Sebe 21.ayet Ahirete kesin olarak iman edenle ondan şüphe edeni ayıralım diye. Şeklinde bu sorunun cevabını verir.

Buna göre onun insanlar üzerinde sultası ahiret ile ilgili ise, bu durumda ahireti ne kadar düşündük ya da düşünüyoruzun cevabına göre kendi konumumuzu belirleyebiliriz.

Şayet ahireti var olarak kabul edip , orada verilecek hesaba göre hesaplarımızı yapmıyorsak ahirete kesin olarak imandan bahsedilemez. Bu durumda apaçık bir şekilde iblise teslimiyet ve ona uyma var iken ,ahirete göre hesap yapan hesap ve planlarını buna göre kurarak baki ve devamlı olan salih amel işleyenler işte bunlardır ahirete kesin olarak inananlar.

Herkes şeytanın düşman olduğunu bilir. Ama düşman bunu açıkça ortaya koymaz. O öyle bir şekilde ortaya koyar ki babamız adem’i aldattığı gibi yapar. ”Süsler”. Adem’de onu düşman bellediği halde onun sözüne uydu. Ama süslü sözüne uydu. Onun sözüne uymanın delili nedir? Kötülük ve fuhuş yapmadır. Bunları yapan biri ne kadar şeytana saydırsa, sövse de nihayetinde o kişi şeytanın peşinden gidendir. Hesap vermeyeceğini, sorulmayacağını zannederek sonrayı düşünmeyen dar görüşlü, basiretsizin tekidir.

Zira her zaman asıl olan söz ve öz birliğidir. Kişinin aynası ancak ve ancak onun işleridir.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

En Çok Okunanlar

ANKET - ARAŞTIRMA