24 Mayis 2019 Cuma

Allah ile olmak.

17-10-2017 21:13 Güncelleme : 16-11-2017 11:28

Allah ile olmak.

İman edenler olduğunu söyleyenler olarak bizlerin kendisi görülünce Allah akla gelen ve bulunduğu ortama rahmet ve bereket getiren bireyler olmamız zaruret arzetmekte değil midir?

Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik ve bulunduğum her yerde beni bereketli kıldı ayetleri bu düşüncemizin fışkırdığı kaynaktır.

Bu tür bir nitelikte olmak ise bir bilgi üzere olmak, şuur sahibi olarak, kalbi kavrayışın ve tahkim olunan  bir amel ile olur.

Bu durumda müminin bir özelliği ders almış, Rabbani terbiye ile terbiye olmuş biri olmasıdır.

Mümin Allah ile beraber olduğunu bilen biri olarak Allah’ı zımni olarakta ölü olarak kabul etmemiş ve yine O’nu uyuklayan olarakta görmemiştir.

O daima diri ve her an müdahil olmak üzere gözetlemektedir.

Bu bilinç mümini de uyanık ve müdahil kılarak ilişki ve olaylara karşı bir tavır geliştirmesini ve onlar karşısında nesne değil, özne olmasını salık vermiştir.

Bu potansiyel, insana daha isimlerin öğretilmesi ile verilmişti.

Fakat kendilerine insan diyen bir adım daha öte gidelim mümin olduğunu söyleyenlerin söz ve davranışları Allah’ı yukarıdaki gibi bilme şuuru ile örtüşmekte değildir.

Fakat bu insanlara baktığımızda rüzgarın savurduğu küller misali hayatın fitneleri içinde yanmakta ve külleri savrulmaktadır.

Yapılan işler ,gözetilen amaçlar, peşinden koşulanlar, hedefler ve amaçlar mümin olmanın kimliği ile örtüşmekte değildir.

Bu durumda Allah ile bağları koparmış ve dizginlerden boşanırcasına koşan at misali uçurumlara doğru koşuşturmaktayız.

Espirilerimiz belden aşağıdır. Çevremizdeki insanlara, işçimize, iş verenimize aşağılık ve aşağılanmış olarak yaklaşır, ailemize ıslah edici olmayız, evlerimiz Allah’ın adının yükseldiği evler olmaz ve ancak dünyalıklar içinde ve onları arzular halde ağzımızdan salyalar akar.

İş hayatımız rızkı helal olarak kazanılacak yerden, amaç haline gelmiş bir şeytani ibadethane, toplumumuz yönlendiren ve ne derler diye düşünülerek kabul görmüş bir baskı unsuru ve kendisine zorunlu olarak uyulması gereken bir ölçü koyucu olarak niteleyerek, dünyalıklara doğru dalanlarla birlikte dalmışız,  mümin olmanın tam tersi bir konuma geçmişiz.

Bu durumda Allah ile olmaktan bahsedilebilir mi? Bu durumda özne olmaktan bahsedilebilir mi? Rahmet ve bereket sahibi olmaktan bahsedilebilir mi?

Kendimizi avutmaktan ve mazeret üretmekten bir an önce vazgeçip, kendimize gelmemiz gerekmektedir.

Bizlere Allahtan başka kimse yardım edemez. Onun yardımı ise ancak O’na yardım etmekle olur.

Eğer Allaha yardım ederseniz o da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar.Muhammet 7

Bu yasa gereği bizlerin başka türlü ya da başkaca ayakta durmamız mümkün değildir.

Ne ailemiz, ne anne ve babamız , ne büyük olarak gördüklerimiz, ne hoca , şeyh vs. olarak gördüklerimiz bize asla ve kat’a yardım edemezler.

Allah’ın resulüne dahi

 De ki: "Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahyedilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim."Ahkaf 7

Demesi emrolunmakta iken, nasıl olurda Allahtan birileri ile garanti almaktan, birileri ile kurtuluş berati almaktan bahsedebiliriz.

Her kim bunu söylüyor ya da bunu verdiğini iddia ediyorsa bu apaçık bir şekilde kendini ve insanları aldatmaktan başka bir şey değildir.

O halde Allah’ın kitabına sarılmalı ve bu kitabın ete kemiğe bürünmüş insanı olmalıyız.

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA