21 Ekim 2018 Pazar

Vazgeçirici Haberler

18-06-2017 05:08 Güncelleme : 19-06-2017 18:37

Vazgeçirici Haberler

Her türlü ahlaksızlıktan, yetim ile ilgilenmemekten, anne babaya ilgisiz olmaktan, dedikodu ve arkadan kovuşturmadan, bencillikten vazgeçirmesi gerekirdi.

Andolsun ki, onlara kötülüklerden vazgeçirici haberler geldi! Kamer 4

Yüce rabbin kitabında haber verdikleri salt okunmak ve daha sonra bir anlık haşyet duyarak, göz yaşı akıtılarak kendisine yaklaşılacak bir nitelikte değildir.

Bu haberlerin varlık nedeni bunlar olmadığı halde onlara karşı yaklaşım bu manayı ihtiva eder şekilde olmaktadır. zira insanların onu sadece güzel sesle terennüm edilen bir kitap, sadece arapçasının okunduğu ,   duvarda kendisine dokunulmayan kutsal bir kitap, abdestsiz dokunulmayacak bir kitap olarak görerek, onun vazgeçirici özelliğinden de uzaklaşmaları söz konusudur.

Oysa onun vazgeçirici özelliğinden istifade etmek için ona yaklaşmak, onunla temas etmek, manalarına ,haberlerine öncelikle vakıf olmak gerekmektedir.

Fakat bizlerde bu tür bir etki gerek bundan dolayı,

gerekse ona karşı nefsimizin arzularının baskısından dolayı meydana gelmemektedir.

Bizler bu haberleri bilsek bile bu  haberlerin hayatımızın bazı zaman ve mekanlarında değerli olduğunu söylemiş ve bu söylem içinde o haberleri, fiilen değersiz görmüşüz.

Eğer değerli görse idik o haberleri hayatta etkileri vazgeçirici olmaları idi.

İşte o zaman mala düşkünlükten, evlatlara düşkünlükten, iş ,makam ve mevkiiler ile, dünyalıklara olan düşkünlükten vazgeçirmesi gerekirdi.

Her türlü ahlaksızlıktan, yetim ile ilgilenmemekten, anne babaya ilgisiz olmaktan, dedikodu ve arkadan kovuşturmadan, bencillikten vazgeçirmesi gerekirdi.

Ama gördüğümüz kadarı ile bunlardan vazgeçmiş değiliz. Hal böyle iken, o haberlerin bizler için varlık nedenini ifa etmemesi söz konusu olmakta değil midir?

Şu andan itibaren bizler bu meseleyi sözkonusu edinip nerede hata yaptığımızı düşünerek, yaptığımız kötülüklerden vazgeçmemiz gerekmektedir.

Kötülükten vazgeçirmeyen bir haber, haber değeri olan bir nitelik arz etmez.

Rabbin her haberi Rabbani bir nitelikte ise, Rabbani nitelikte olan her bir haberde terbiyevi nitelikte olmalıdır.

Rabbin her bir haberi de bu manada ele alınarak bu şekilde bir yaklaşım tarzı ile değerlenmelidir.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

En Çok Okunanlar

ANKET - ARAŞTIRMA